x

Yılanda Kemik Varmıdır?

Son Güncelleme 06 July 2022

125

Yılanlar sürüngenler dünyasının en hızlı canlıları olduğundan dolayı akıllara ister istemez yılan da kemik varmı sorusu gelmektedir. Yılanın kemiği var mı konusu üzerinde yaptığımız araştırmalar sonucunda bu canlıların aşırı derecede esnek yapıda olan kemiklere sahip olduğunu tespit ettik.

İlk bakıldığı zaman aşırı derecede esnek olmalarından dolayı yılanlarda sanki kemik yokmuş gibi bir hissiyata kapılabilirsiniz ancak yılanlarda çeşitli kemiklerin bulunduğunu bilmenizi isteriz. Tabii bu kemikler insanda yer alan kemiklere benzemez çünkü yılındaki kemiklerin aşırı derecede esnek olduğu ve bu sayede yılanların sürüngen dünyasının en hareketli ve en hızlı canlıları olduğunu biliyoruz.

Yılan da kemik varmıdır konusuna daha fazla netlik kazandırmak istiyorsanız sayfamızda yer alan yılan kemiği resimlerine bakmanız olayı daha iyi bir şekilde kavramanızı sağlayacaktır.

Dünyada çok sayıda yılan çeşidinin yer aldığı biliniyor. Çeşitler arasında görünüş itibariyle farklılıklar olduğu gibi kemik yapısında da çeşitli farklılıklar bulunmaktadır. İki farklı tür yılını kemik yapısı olarak kıyaslayacak olursanız kemik yapısının birbirlerinden büyük ölçüde farklı olduğunu görebilirsiniz ancak birler bu duruma değil sadece yılan da kemik var mı konusuna değindiğimizden dolayı bizler sadece yılındaki kemikleri ele almaya çalışacağız. Gelin hep birlikte bu kemikler nasılmış görelim.

Yılan Kemikleri

Sizin de gördüğünüz gibi yılanlarda hatırı sayılır boyutta kemikler bulunmaktadır. Kemikler aşırı derecede ince olsa da sarmal bir yapıda bir araya geldiklerinden dolayı ciddi bir mukavemetin sağlanmasına vesile olmaktadırlar. Bu yüzden yılanlardaki kemikleri küçümsemeyip bu hayvanların aslında ciddi derecede bir kemiğe sahip olduklarını söylesek yanlış bir cümle kurmuş olmayız.

Yaban hayatını derinlemesine bir şekilde inceleyecek olursanız tabiat içerisinde yaşamını yitirmiş olan yılanların iskeletlerine ulaşabilirsiniz. Eğer bir yerde yılan iskeletine ulaşacak olursanız ilgili bölgede daha farklı yaşam süren yılanların da olduğunu aklınıza getirin. Birçok yılan türü zehirli olduğundan dolayı bu tip alanlarda dolaşırken dikkatli olmanız faydalı olacaktır.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz