x

Yeni Doğan Bebeklerin Giysileri Nasıl Olmalıdır?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Anneliğe hazırlanıyorsunuz ve çok az zamanınız kaldı peki ama yeni doğacak olan bebeğinize kıyafet alırken nelere dikkat etmek gerekir, kıyafet satın alırken dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir işte bu makale tam size göre hazırlanmış bir makale. Bütün anne adaylarını şimdiden tebrik ederiz.

Yeni Doğan Bebekler İçin Giysi Nasıl Olmalı

Giyinme: Yeni doğan bebeğiniz için giy­si satın alırken 3 aylık ve daha büyük be­bekler için olan giysileri seçin ki hemen küçülmesin. Genel olarak yumuşak rahat ve yıkanabilir giysiler seçin.Yatak giysileri sentetik elyaftan ya da içinde aleve daya­nıklılık sağlayan kimyasallar olan pa­mukludan yapılmış aleve dayanıklı giysi­ler olsun. Kolaylıkla yutulabilen düğmelerden, boğulmasına yol açabile­cek kurdelelerden ve bağcıklardan uzak durun. Bir yere takılıp bebeğin boğulma­sına neden olabilecek büzgü iplerinden de uzak durun.

Günde birkaç kez giysilerini ya da en azından bezini değiştireceğiniz için, giy­silerin basit ve kolay açılabilir giysiler ol­masına dikkat edin. Önden çıtçıt ya da fermuarla açılabilen, kollan bol ve esnek kumaştan yapılmış giysileri tercih edin.

İlk birkaç hafta bebekler kundak bat­taniyesine sanlır. Bu onları hem sıcak tu­tar, hem de vücutlannı saran bir şeyin olması kendilerini güvende hissetmeleri­ni sağlar.

Havaya göre giyinme: Yeni ana baba olanlar bazen bebeklerini gereğinden fazla sıkı giydirirler. Kendiniz kaç kat giy­siyle rahat ediyorsanız bebeğinizi de o kadar kat giysiyle giydirmeniz gerekir. Hava sıcak olmadığı sürece, fanila ve be­zin üstüne pijama ya da gecelik giydirip kundak battaniyesine sarmak yeterlidir. Sıcak havalarda (24 derecenin üzeri) tek kat giydirmek uygundur ama klimalı or­tamlarda ve cereyan varsa üstünü ört­mekte de yarar vardır.

Bebeğinizin cildinin kolaylıkla güneş­ten yanabileceğim unutmayın. Bir süre dışarıda kalacaksanız, bebeğinizin cildini giysilerle ve başlıkla koruyun. Güneşe aşırı derecede maruz kalmaması için onu gölgede tutun. Bebeğiniz altı aylık olduk­tan sonra güneş kremi kullanabilirsiniz ama güneşten korumak için bir tek ona güvenmeyin. Bebekler kolay kolay terle­mezler ama aşın sıcaklayabilirler.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz