x

Vajinismus Nedir Tedavileri Ve Belirtileri

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

7

Vajinismus Nedir Tedavileri Ve Belirtileri

Bu hastalık kadınlarda görülmekle beraber tam olarak cinsel bir işlev problemi olarak adlandırılabilir. Vajinismus, vajina olarak nitelendirilen ve karmaşık bir iç sisteme sahip olan organın en güçlü kasları olan pelvik kaslarının kasılması ile meydana gelen sorundur.

Cinsel birleşmeyi imkansız hale getiren veya çiftler arasındaki cinsel zevki büyük oranda etkileyen bu hastalığın jinekolojik muayene sırasında koyulan tamponlar neticesinde de tetiklenebileceği bilimsel araştırmalarca kanıtlanmış bir durum olarak kabul edilmektedir. Fiziksel bir sebep olmasa da vajinismus kadınlarda psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet vermekte ve cinsel ilişkinin bu yön ile de yaşanmaz hale gelmesine sebebiyet verebilmektedir.

Cinsel ilişki sırasında yaşanan yanma, bu bağlamda psikolojik bir etken olarak birleşme sırasında yaşanabilecek acının bir sendrom haline gelmesi, atalarımızdan bize miras kalan kendini koruma güdüsünün bu hastalık ile birlikte tetiklenmesi ve pelvik kaslarının aşırı derecede kasılması hastalığın tetiklenmesinde öncü bir faktör olarak söylenebilmektedir. Unutulmamalıdır ki cinsel ilişki öncesinde, esnasında veya sonrasında yaşanma ihtimali olan psikolojik ve bunun getirecek olduğu sendromlar sadece bayanlarda görülmemektedir. Bu rahatsızlıklar erkeklerde de görülmektedir. Pelvik kaslarının aşırı kasılması kadınların anatomik yapısına da bağlı olmakla birlikte sayılan nedenler ışığında tetikleyici bir hal alabilmektedir.

Kadınların vajinismus hastalığı ile yaşadığı sorunlar başka sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Kadınlar kas kasılmaları sebebi ile bel ve sırt ağrıları yaşayabilmekte, bununla beraber cinsel birlikteliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülememesi sebebi ile evlilikler sarsılabilmektedir. Erkeklerin bu konuda daha sabırlı olması ve eşlerine karşı ancak verebilecekleri sevgi ile destek olabilecekleri unutulmamalı, gerekir ise bir psikolojik tedavi görülmelidir.

Çiftler bu konuda sabırlı olmalı ve unutulmamalıdır ki Vajinismus hastalığı öncelikli olarak psikolojik bir rahatsızlık olup bu rahatsızlığın giderilmesi ve çiftler arasındaki sağlıklı iletişim ile sorunun büyük oranda ortadan kalkacağı bilimsel araştırmalar çerçevesinde söylenebilmektedir.

Kullanıcılar bunları da sordu

Vajinismus kendi kendine geçer mi?
Vajinismus nedir tedavisi
Bekarlarda vajinismus belirtileri
Vajinismus belirtileri nelerdir

 

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz