x

Tiroid Hastalığı; Nedir, Tedavileri ve Belirtileri Nelerdir?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

1

Tiroid oldukça sık görülen hastalıklardan biridir. Tiroid bezi boyun bölgesinde yer almakla birlikte vücut için gerekli olan ve enzim ve hareket için elzem olan dolaşımın ve enerjinin durumunu kontrol etmektedir. Sinir sisteminizin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için bu organınızın da iyi şekilde çalışması gerekmektedir.

Hormon üretme odaklı çalışan Tiroid bezlerinizin fazla çalışıyor olması sorunlar getirmekle beraber az çalışıyor olması da sorunlar yaratmaktadır. Tıp dilinde hipertiroidi ve hipotiroidi olarak adlandırılmakla beraber bu ayrı durumlar kalbinizin düzensiz çarpması, sinirli olma durumu, halsiz hissediyor olmanız, kilo konusundaki dengesiz artış veya azalışlar, ciltte kurumalar ve ses tellerindeki rahatsızlıklar sebebi ile seste kısıklık, kadınlarda adet düzensizliği ve bu düzensizliğin getirdiği psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklar olarak sıralanabilmektedir.

Nodül olarak adlandırılan ve bez içerisindeki Tiroid sisteminin içindeki farklı yapısı sebebi ile bu adı alan nodüller bezin sağlıklı çalışabilmesi adına gerekli olan bir yapıdır.

Bu nodüllerin kanserli olma ihtimali de olmakla birlikte Tiroid bezlerinizde var olma ihtimali olan ve bunun gerektirdiği rahatsızlıklar da yaşanabilmektedir. Kas sisteminizdeki gelişim eksikliği sebebi ile günlük hayatta bunu fark edebilecek düzeyde zorlanıyor iseniz, ellerinizde titreme varsa ve gün içerisinde sinirli haliniz uzun bir süredir devam ediyorsa, ishal olma durumunuz yediğiniz farklı yiyecekler dışında bir süreklilik arz ediyorsa ve ter bezleriniz fazlası ile çalışıyorsa erken teşhis adına sizler de bir hekime görünmelisiniz…

Kan testleri ve bir takım hormon düzey testleri ile öğrenilebilecek ve hafif hipotiroidi, yüksek hipotiroidi, hafif hipertiroidi ve yüksek hipertiroidi olarak sınırflandırılabilecek bir yöntem gelişmiştir. Bu yöntem ile gelişen teknolojik imkanlar neticesinde sizler de Tiroid hastalığından hekiminizin uygun göreceği tedavi yöntemi ile kurtulabilirsiniz.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz