x

Tekir Balığı ve Özellikleri

Tekir Balığı ve Özellikleri

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Çoğu zaman tropikal bir deniz balığı olan barbunya balığı ile karıştırılır. Barbunya ile karşılaştırıldığında, bu balıklar daha küçük ve yassı ete sahiptir ve lezzetlidir. Öyle ki bu tür etlerin tadı eski Roma'dan beri meşhurdur. Şimdi detaylı olarak tanıtacağız; kefal nedir, özellikleri nelerdir ve barbunya ile barbunya arasındaki fark nedir inceleyelim.

Tekir balık nedir?

Türkiye'nin tüm sularında bulunabilen küçük tekir balıklara pul, büyüklerine chuka denir. Ilık ve sıcak kıyılarda, 3 metre ile 50 metre arasındaki kumlu diplerde gruplar halinde dolaşan bu balıklar çok sakin dip balıklarıdır.

Tekir balıklar 35 cm ye kadar büyüyebilir ve yazın üreyebilir. Tüm yıl boyunca yenebilen tekir balık, temmuz ayında daha da lezzetli hale geliyor. Avlanmaları genellikle yaz aylarına denk gelir çünkü kışın derinlere çekilirler.

Tekir balıkların en uzun ömrü 10 yıldır, vücudu yassı ve yuvarlaktır. Boyları genellikle 10 cm'dir, yaşla birlikte 15-35 cm arasında değişebilir. Aynı zamanda bulundukları ortama ve suya göre boyutlarının değiştiği gözlemlenmiştir. Tekir balık grupları; karides, solucan, küçük kabuklular ve solucanlarla beslenirler.

Vücutlarında kırmızı, pembe ve sarı çizgiler vardır. Gözleri kırmızı. Sırt yüzgeçleri tek renkli değildir, sarı-siyah noktalardır. El yardımı ile pullar vücutlarından kolayca ayrılabilir. Ağzı göz hizasında değil ve başarısının altında bir çift bıyık var.


Tekir Balığı ve Özellikleri

Tekir balığın faydaları

Kefal, süs balıklarına benzer, kırmızı ve pembe renkte ve yağ asitleri bakımından zengindir. Diğer balıklar gibi (ıslık balığı, levrek, barbunya vb.) bol miktarda Omega-3 içeren bu balığı haftada iki kez yemek sizin için çok faydalıdır.

Peki nedir bu faydaları ve neden kefal yemeliyiz? Gelin birlikte kefalın faydalarına bir göz atalım.

Kalp hastalığını önleyin.

Prostat kanserini önleyebilir.

Astım hastalarına iyi gelir.

Çocukların tüketimi, gelişimleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Kemik gelişimini destekleyerek kemik emilimini engeller.

Şeker hastaları için uygundur. Herhangi bir olumsuz etkiye neden olmayacaktır.

İçeriğindeki Omega-3 sayesinde; düzenli tüketildiğinde kanser başta olmak üzere birçok hastalığı önleyebilir.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz