Mor Karanfil
Takbul Gözlük Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır? – Takbul Gozluk Sistemi Nedir Nasil Kullanilir

Takbul Gözlük Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Takbul Gözlük Sistemi Nedir?

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ilk olarak kullanılan, yüzde yüz yerli ve milli Takbul gözlük sistemi, suç ve suçlu ile mücadelede kritik bir görev üstleniyor.

Türkiye’nin bir çok ilinde artık yüz, kimlik ve plaka kontrolleri bu sistem ile yapılıyor. Kişinin yüz taraması sırasında 128 noktadan veri alan Takbul Gözlük Sistemi, bir kaç saniye içinde o kişinin aranıp aranmadığını tespit edebiliyor. Kaçak durumda olan bir kişinin saçını veya sakalını uzatması bu gözlük varken pek bir anlam ifade etmiyor.

Kimlik,plaka, yüz kontrolleri yapılıyor ve aranan kişi ya da araçlar anında tespit ediliyor. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından kullanılan %100 yerli yapımı takbul gözlük sistemi suçlulara göz açtırmıyor. Takbul gözlük sistemi jandarmanın adeta gözü kulağı olmuş durumda. Oldukça kritik noktalarda kullanılıyor, daha önce dakikalarca süren kimlik kontrolleri bu sistem ile bir kaç saniyede sonuçlanıyor.

Takbul Gözlük Sistemi Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

♦ Gözlük ile kimlikteki bilgiler alınıyor ve merkeze gönderiliyor. merkezden bir kaç saniye içinde yanıt geliyor.

♦ Takbul gözlük sistemleriyle yüz tanıma kontrolleri de yapılabiliyor. Kişinin yüzünün 128 ayrı noktasından veriler alınıyor ve merkeze gönderiliyor. Gelen bilgiler gözlüğün ekranına yansıyor, yani aranan bir kişinin sakal bırakması ya da saçını uzatması bir şey ifade etmiyor. Çünkü kişinin kemik ve yüz yapısı onu ele veriyor.

♦ Takbul Gözlük Sistemi ile plaka kontrolü de yapılabiliyor üstelik hareketli trafikte aracı durdurmadan. Gözlük ile gelen araçlar kontrol ediliyor. Aracın plakasına doğru bakıldığında gelen aracın plakası saniyede merkeze gidiyor ve bilgiler gözlük ekranına geliyor. Gelen aracın çalıntı olup olmadığı anında anlaşılıyor.

Ayla Çelebi

Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdim. Yüksek lisansımı Sağlık üzerine yapmaktayım size burada doğru ve anlaşılır bilgiler aktarmaktayım

Yorum Yap