x

Sirkeli su ile nasıl banyo yapılır? Sirkeli su ile yıkanmak ne işe yarar?

Son Güncelleme 16 May 2022

16

Son zamanlarda yaygınlaşan sirkeli su ile banyo yapılır mı sorusu herkeste merak uyandırdı. Uzmanların önerilerde bulunmuş olduğu sirkeli su ile yıkanmak mevzusu hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Sirkeli su ile yıkanmak ne işe yarar? Sirkeli su ile nasıl banyo yapılır? Sorularının yanıtı haberimizde.

Başarılı oyuncu Hazal Kaya'nın nazardan korktuğum için evimi sirkeyle temizliyorum, köpeklerimi ve kendimi sirkeyle yıkıyorum sözlerinden sonrasında sirkiyle yıkanmanın faydaları merak edildi. Sirke, İslam dininde fazlaca kıymetli olan bir üründür. Hatta peygamber efendimiz, sirkenin çok kutsal bir nimet olduğunu vurgulamıştır. Sirke, hem bedene bununla beraber sağlığa iyi gelir. Bundan dolayı yemeklerde ve çeşitli bakım yöntemlerinde sirke, çoğunlukla yer alır.

Önceden yemeklerde yahut temizlikte kullanılan sirke, günümüzde gövde temizliğinde ve cilt bakımında da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra saç bakımı için de çok fazla kullanılmaktadır. Uzmanlar, sirkeli su ile yıkanmanın herhangi bir sakıncası olmadığını açıklamışlardır. Çünkü meydana getirilen araştırmalarda sirkeli suyla yıkanmanın aslen biroldukça faydasının olduğu tespit edilmiştir.

Sirkeli su hem de saçlara da iyi gelir. Özellikle de kepek problemi yaşayanların sirkeli su ile yıkanmaları önerilir. Bunun yanında kaşıntı ve egzama şeklinde sorunlar için de yararlıdır. Hem saçınızın bununla birlikte cildinizin tertipli bir şekilde nemlenmesini sağlar. Saçınızda mantar, bakteri ve enfeksiyon oluşmasına da engel olur.

SİRKE İLE BANYO YAPILIR MI?

Halk arasında şifa kaynağı olarak yüzyıllardır kullanılan sirke, son günlerde adından sıklıkla söz ettiriyor.

İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde cilt ve saç bakımındın yanında pek çok alanda son derece etkili olan sirke, banyonun ardından durulama sırasında kullanılmaktadır. Sirkenin cilde faydaları;

Cildi derinlemesine temizler

Sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller

Cildi ölü derilerden arındırır

Cildin ferahlamasına yardımcı olur

Ph seviyesini dengeler

Fazla sebum üretiminin önüne geçer,

Cildin yağ dengesini korur

Kırışıklığı önler

Lekelerin azalmasına faydalı olur

Ter kokusunu önler.

SİRKELİ SUYLA BANYO NASIL YAPILIR

Sirkeli su ile yıkanmanın bir kaideı vardır. Öyle kafanıza bakılırsa sirkeli su ile yıkanmanız yanlış olur. Sirkeli su ile yıkanmak için normal banyonuzu yapmanız gerekir. Daha sonra banyodan çıkmadan önceden, durulanma suyunuzun içine yaklaşık yarım çay bardağı kadar sirke koymalısınız. Bu uygulama için genel anlamda elma sirkesi tercih edilmektedir. Sadece elma sirkesi yoksa üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz. Mütevazı sirke ile yıkanmamaya dikkat edin. Sirke, yoğun bir ürün olduğundan suya fazlasıyla etki edecektir.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz