x

Sinüslerinizi Temizlemenin 7 Etkili Yolu

Sinüslerinizi Temizlemenin 7 Etkili Yolu

Son Güncelleme 06 July 2022

20

Makalemizde Sinüsleri temizlemek bazen zor olabilir. Bu makalede sinüslerinizi temizlemenin yolu hakkında bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz.

Sinüsler, kafatasındaki hava dolu boşluklardır. Alın, burun kemikleri, yanaklar ve gözlerin peşinde bulunurlar. Ana işlevlerinden biri, bu organdan akan mukus üretmektir.

Sağlıklı olduklarında bakteri veya diğer mikroorganizmaları içermezler, mukus kesintisiz akabilir ve hava zorluk çekmeden çıkabilir.

Sadece bazen şişebilir yada iltihaplanabilirler ve burnun işleyişi bozulur. En yaygın nedenler şunlardır: virüs veya bakteri enfeksiyonu, alerji, burun septum eğriliği veya burunda polipler. Genel semptomlar burunda şişlik, yoğun ve renksiz akıntı (burun akıntısı), burun tıkanıklığı ve koku yada tat alma duyusunda azalmadır. Yanaklar, burun, gözler yada alın çevresinde ağrı da oluşabilir.

Bu rahatsızlıkları ve burundan nefes almanın sıkıntılığunu hafifletmek için bazı tedaviler uygulanabilir. Peki sinüsler nasıl temizlenir? Aşağıdaki talimatlara dikkat edin.

Sinüslerinizi temizlemenin yolu: ipuçları

Başlangıç olarak, tüm bu yöntemlerin uygulanmasını destekleyecek kafi bilimsel kanıt olmadığını bilmelisiniz. Bundan dolayı, kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tercih edilir.

Çoğu sinüziti tedavi etmek için, sadece bir profesyonel tarafından reçete edildiğinde kullanılması gereken, antibiyotik kullanımı gerekli değildir. çoğu zaman gün geçtikçe iyileşirler. Ayrıca ağrı ve baskıyı azaltmak için bu kürler uygulanabilir.

Sinüsleri tuzlu suyla yıkayın

Sinüslerdeki aşırı akıntı gece boyunca fenaleşir. Bu rahatsızlığı önlemek için yatmadan önce su ve tuz ile burun yıkaması yapılması önerilir. Bu,  bölgeyi temizlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Aslında, Chung Shan Tıp Üniversitesi Hastanesi tarafınca yapılan bu araştırmaya nazaran, tuzlu nazal irrigasyonun akut ve kronik sinüzit, rinokonjonktivit ve riniti olan hastaların yaşam standardını iyileştirebileceği belirlendi.

İçindekiler

3 çay kaşığı tuz (15 gram).

1 çay kaşığı karbonat (5 gram).

1 su bardağı saf veya kaynamış su (250 mililitre).

Mutfak gereçleri

Damlalık.

Hazırlık

Öncelikle suya tuzu ilave edin ve iyice karıştırın.

Ardından karbonat katıp tekrar karıştırın.

Nihayetinde renksiz bir karışım elde etmelisiniz.

Kullanım yöntemi

Damlalığı yarıya kadar doldurun.

Başınızı sola yatırın ve ağzınızdan nefes alın.

Solüsyonu yavaşça sağ burun deliğine dökün ve sol burun deliğinden çıkmasını bekleyin.

Çözeltinin kulaklarınıza yada boğazınıza kaçtığını hissederseniz, pozisyonunuzu değiştirin.

Sol burun deliği ile tekrarlayın.

Son olarak, kalıntıları ve birikmiş mukusu temizlemek için sümkürün.

Yağlarla masaj yapın

En etkili terapötik yağlardan biri kekik yağıdır. Bu, Cartagena Üniversitesi’nden (Kolombiya) meydana getirilen bir araştırmaya nazaran, şiddetle tavsiye edilen antioksidan özelliklere haizdir.

Badem yağı ile birleştiğinde sonuç çok daha iyidir çünkü cildi nemlendirir, bölgeyi nemli tutar ve kekik yağının nüfuz etmesine yardımcı olur (asla cilde yada burun deliklerine uygulanmamalıdır).

İçindekiler

1 yiyecek kaşığı badem yağı (15 gram).

2 damla kekik yağı.

Hazırlık

Öncelikle ellerinizi ve yüzünüzü çok iyi yıkamanız önemlidir.

Daha sonra badem yağını 2 damla kekik yağı ile karıştırın.

Uygulanışı

Karışımı elinize alın ve sinüsleri nazikçe ovalayın.

Bölgede dairesel hareketler yaparken, yağların özünü ve özelliklerini emmek için yavaşça nefes alıp verin.

Bunu 5 dakika süresince yapın ve nefesinizin nasıl daha iyi bulunduğunu görmüş olacaksınız.

Buharla temizleyin

Buğu, doğal bir temizleyici ve nemlendirici olarak çalışır. Ek olarak etkilenen bölgeyi boşaltır ve sert bölgelerin yumuşamasını sağlar.

Hazırlık

başlamak için birazcık su kaynatın veya sıcak su buğuı çıkana kadar musluğu açın.

Iyi mi uygulanır

peşinden yüzünüzü yaklaştırın.

Bölgeyi temizlemek için yavaşça nefes alın ve nefes verin.

Bunu 5 dakika süresince yapın.

Son olarak bir havluyu ıslatın ve sinüsleri temizlemek için yüzünüze koyun.

Çıkarmak için soğumasını bekleyin.

Sıcak kompresler

Burun ve alın bölgesine sıcak kompres uygulamak sinüs basıncını hafifletmeye yardımcı olabilir. Her biri 5 dakika olmak üzere günde 3 kez uygulanabilirler.

Sinüsleri temizlemek için nemlendirici kullanın

Bu, burun tıkanıklığından kurtulmanın en hızlı yollarından biridir. Daha nemli hava solumak tahriş olmuş dokuları yatıştırabilir ve kan damarlarındaki şişmeyi azaltabilir.

Aynı şekilde, bu tür uygulamalar mukusun daha rahat akmasını sağlar, böylece daha hızlı öksürebilirsiniz.

Bol sıvı tüketin

Hidrasyon, biriken mukusun boşaltılmasına ve dışarı atılmasına yardımcı olmak için önemlidir. Ek olarak, mukoza zarları sulu ve daha azca duyarlı kalacaktır. Bunun için su, et suyu veya sıcak infüzyon seçmek en iyisidir.

Ek olarak burnunuzu sümkürmek ve mukusu dışarı atmak, soruna neden olabilecek virüsleri veya bakterileri ortadan kaldıracaktır. Ufak kan damarlarını tahriş etmemek için bunu nazikçe yapın.

Burun deliklerinin çevreındaki cilt tahriş olabilir. Bu, biraz badem yağı uygulayarak rahatlatılabilir.

Dik bir pozisyonda uyuyun

Yatmadan önce başınızı dik tutmak da sinüsleri temizlemek için bir başka yaygın ipucudur. Vücudun enfeksiyonu yenmesine ve iyileşmesine yardımcı olmak için dinlenmek önemlidir.

Ek olarak yatak odası ve evin geri kalanı, toz ve toz akarlarından kaynaklanan sorunları önlemek için iyi havalandırılmalı ve temiz olmalıdır. Kapalı ortamlardan ve sigara içilen alanlardan uzak durmak da önemlidir.

Sinüslerinizi temizlemenin yolu: ev şekilleri

Daha önce de belirttiğimiz şeklinde, tüm bu naturel tedaviler, sinüs tıkanıklığının neden olduğu iltihabı ve ağrıyı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Ancak doktorun önerdiği tedavinin yerine asla geçmezler.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz