x

Seboreik Dermatit (Konak) Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız özellikle de bebeği olan okurlarımız için bebeğin kafasındaki kızarıklığın neden olduğunu, bebeklerin kafasında çıkan kızarıklık neden çıkar, Seboreik Dermatit nedir gibi sorulara cevaplar verir nitelikte özet bir makale hazırladık.

Seboreik Dermatit Türkçe Adıyla Konak Nedir?

Konak Bebeğinizin kafa derisinde kızarıklık belirip derisi pul pul olabilir. Bu duruma konak (seboreik dermatit) adı verilir ve yağ bezlerinin fazla yağ üretmesiyle ortaya çıkar. Konak, bebekler arasında çok yaygındır ve genellikle yaşamın ilk haftalarında baş­layıp haftalar veya aylar içinde giderek iyileşir. Bazı hafif vakalarda cilt kurudur ve kepek gibi pul pul dökülür. Daha şiddetli vakalarda ise deri büyük, yağlı ve sarımsı pullar halinde soyulur ve kabuklar görülür.

Konak Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir?

Yumuşak bir bebek şampuanıyla bebeğin başını şampuanlamak konağa iyi ge­lebilir. Bebeğin başını eskisine göre daha sık yıkamaktan çekinmeyin. Yıkama ve yavaşça fırçalama pulların dökülmesine yardımcı olur. Kabuklar kolay kaybolmazsa, bebeğin kafa derisini vazelinle veya birkaç damla mineral yağla ovun. Yağı, kabuklu kısma birkaç dakika iyice emdirin. Sonra da şampuanlayın ve fırçalayın. Eğer yağı saçında bırakırsanız, kabuklar artar ve konak daha da beter olur.

Bebeğinizde Bu Durumlar Gözlenirse Dikkat!

Konak devam eder ve bebeğinizin yüzüne, boynuna, vücudunun diğer yerlerine ve özellikle de dirseğindeki kıvrımlara ve kulak arkasına sıçrarsa, bebeğinizin dok­torunu arayın. Size ilaçlı bir şampuan ya da losyon tavsiye edebilir.

İçindekiler

  • 1 Seboreik Dermatit Türkçe Adıyla Konak Nedir?
  • 2 Konak Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir?
  • 3 Bebeğinizde Bu Durumlar Gözlenirse Dikkat!

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz