x

Sahurda Ne Yersem Susamam

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

1

Son yıllarda Müslümanların oruç ibadetini gerçekleştirmiş olduğu ramazan ayı aşırı derecede sıcaklara denk geldiğinden dolayı oruç tutan kişilerin yaşamış olduğu en büyük sıkıntı şüphesiz gün içerisinde aşırı derecede susamalardır. Susuzluk sıkıntısı ile mücadele içerisinde olup oruç tutmaya çalışan kişiler özellikle sahurda ne yersem susamam sorusunu sormaktadır. Sağlık uzmanları gün boyu su ihtiyacımızı karşılamak adına bizleri nelerin susatıp susatmadığı konusunda bilgiler verdiler. Bu bilgilerden yola çıkarak sahurda ne yersem susamam sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Bir insanın günlük su ihtiyacı yaklaşık olarak 1,5 litredir. Bir kişi bu değerlerin altında su tüketecek olursa vücudu su ihtiyacını karşılayamaz ve çeşitli metabolik faaliyetler durma noktasına gelebilir. Bu yüzden oruç tutulursa dahi insanların gün içerisinde en az 1,5 litre su tüketmesi gerekmektedir. Biz Müslümanlar oruç tuttuğumuzdan dolayı gündüzleri su içemeyeceğimiz için ilgili su miktarını sahur ile iftar arasında almamız gerekmektedir aksi takdirde çeşitli sağlık sorunları bizleri bekleyebilir.

Sahurda ne yersem susamam konusu üzerinde yaptığımız araştırmalar sonucunda özellikle aşırı yağlı yiyeceklerin insanın susamasına neden olduğunu gözlemledik. İnsanlar kolay olmasından dolayı sahurda patates kızartması yaparak tüketmektedir. Tükettiğiniz bu patates kızartması elbette uzun süre boyunca aç kalmanızı engelleyecektir ancak patates kızartması gibi besinler aşırı derecede yağ barındırdığından ötürü gün içerisinde ciddi oranda susamanıza neden olacaktır.

Bu yüzden aşırı yağlı yiyecekleri tüketmek yerine yağ oranı düşük olan besinleri tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Özellikle kavun, karpuz, zeytin, peynir gibi ürünleri seçecek olursanız gün içerisinde daha az susarsınız. Yani ne yersem susamam sorusuna vereceğimiz yanıt şüphesiz genel kahvaltılık ürünlerdir. Ayrıca içerisinde yoğun miktarda tuz olan besinler de susamanıza neden olacaktır. Bu yüzden her ne olursa olsun tuz oranı az olan besinlere yönelmeniz daha mantıklı olacaktır.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz