x

Saçlarınızın Yazın Yıpranmasına İzin Vermeyin!

Saçlarınızın Yazın Yıpranmasına İzin Vermeyin

Son Güncelleme 16 May 2022

15

Yaz mevsimine yaklaşırken, güneşin ve sıcağın saçlarınızı nasıl yıpratabileceği ve bu konuda ne gibi tedbirler alabileceğinizi derlemeye çalıştık.

Yazın Saç Bakımı:

Yazımızı paylaştığımız şu an bahar ayında olsak da görünen o ki bu yaz oldukça sıcak geçecek, bunun anlamı saçlarımız için de zor bir süreç başlamak üzere. Güneşin denizin ve havuzun yıpratıcı tesiri tüm saçlar için büyük bir tehlike ortaya çıkarıyor. Saçlarımızı yaz çıkışında da aynı canlılık ve parlaklıkla korumanın yolu ise biraz özenden geçiyor.

İşte bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler.

Öncelikle saçınızın organik yapısını tanıyın. Yağlı mı, kuru mu, dipler yağlı uçlar kuru mu? Saç bakımınızı bu doğrultuda yapın.

Aşırı yağlı saç yapısına haiz olan kişiler ellerini saçlarından uzak tutmalı çünkü devamlı saçlarla oynamak onları daha hızlı yağlandırır ve fazla yağlanma saçlarınızın dökülmesine sebep olur.

Saçlarını boyatan kadınlar, saçlarının organik dengesini korumalı, düzenli bir boyatma sistemi izlemelidir. Örneğin iki ayda bir boyatıyorsanız, bu periyodu bozmayın. Bu ayda bir de olabilir, üç ayda bir de.. Bu düzeni sağlayamazsanız saçlarınızın naturel dengesi bozulur ve zarar görür.

Aşırı kuru tipteki saçların bakımında; saçlarınız kuruyken destekleyici nem veren ürünler ile takviye yapılabilir. Özellikle dikkat etmeniz gereken nokta ise saçlarınızı yıkadıktan sonra aşırı kurutmamak olmalı. Ayrıca düzleştirici ve maşa gibi saçların nemini öldüren uygulamalardan da kaçının. Saçınızın nemi için soğuk suyun önemi büyük, aşırı sıcak su saçta nem kaybına sebep olur. Özellikle durulama suyunda soğuk su kullanmalısınız, saçınıza rutubet yüklemesi yapacaktır.

Tatilde Saç Bakımı

Deniz ve güsevinç maruz kalmış saçlarda kesinlikle UV filtre içeren koruyucu bakımlarla GÜ sevinç çıkmalısınız. Böylece saçınızın rengini ve sağlığını korumuş olursunuz.

Mevsimsel geçişlerde saç derisinde bir takım değişimler olur. Bu değişimler saç dökülmesine neden olur. Bunlardan korunmak için saç köklerine masaj ile keratin yüklemesi yapın, dökülmelere iyi geldiğini göreceksiniz.

Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır bunlar; tiroid, kansızlık, stres, hormonal sebepler, demir eksikliği ve daha çok da kalıtsal etkenlerdir. Aşırı dökülme problemlerinde yapmanız ihtiyaç duyulan iyi bir cilt uzmanı doktoruna giderek belli testlere tabii olup saç analizi yaptırmanızdır.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz