x

Saati Kim Ne Zaman Buldu ?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

1

Saati kim buldu?

Birçoğumuz sürenin ölçülmesinde ilk olarak kum saatlerinin kullanıldığını düşünse de, aşağı yukarı 4500-5000 sene kadar evvelce buluş edilen ilk saatler güneş saatleri olmuştur. Kum saatleri M.S. Hıristiyan bir keşiş doğrulusunda buluş edilmiştir. Güneşten yararlanarak süreyi ölçme fikrinin ilk olarak mısırlılar doğrulusunda gerçekleştirildiği ağırlık kazanan bir görüştür. Bunun nedeni olarak da Mısır’daki Firavun mezarlarının yani piramitlerin inşa edilirken kullandıkları hesap yöntemleri ispat olarak gösterilmektedir. Buna göre, saatin ilk tanınan şekliyle yani güneş saati olarak kullanılması M.Ö. 3500-4000 sene kadar evvelce Mısır coğrafyasında kullanıldığı düşünülmektedir.

Mısırlılar, güneşin her gün belli bir düzene bağlı olarak doğup battığını fark ederek, bu düzeni de süreyi tartmak amacıyla kullanmaya başladılar. Yere çakılan bir çubuk yardımıyla güneşin mevkisine göre bu çubuğun meydana getirdiği gölge boyunun değiştiğini gördüler ve süreyi o devreye göre gerektiğince doğru bir şekilde ölçmeyi başardılar.

Aynı dönemlerde Yunanlıların da kullandığı güneş saatlerinin yanında, Mısırlılar geceleri de su saatlerinden faydalanarak bütün gün süreyi tartmakteydiler. Bir su kabını 24 saat zamanı içersinde dolduran su akışı, bir ileri gün de aynı su kabını aynı su debisi ile 24 saatte dolduracaktı. Bu kabın üstünde suyun dolma zamanıne göre saat dilimlerini tam olarak belirleyen Mısırlılar, gerçekte çok kolay bir sistemle süreyi gece ve gündüz doğru bir şekilde ölçebilmekteydiler.

Mısırlıların kullandığı su saatleri, M.Ö 1600 senelerinde Babillilerce de kullanılmaktaydı. Ancak Antik Mısır döneminde sarfedilen su saatlerinin, bu dönemden çok daha evvelceleri de kullanıldığı görüşünü iddia eden incelemeciler mevcuttur. M.Ö. 4000 senelerinde Çin topraklarında su saatlerinin kullanıldığı ileri sürülse de, hala ispatlanamamıştır. Ancak bütün bu iddialar, saati kim buldu sorusuna değişik bakış açıları getirmekte, arkeologları ve incelemecileri bu hususta yeni çalışmalara yöneltmektedir.

Saati kim bulduysa, insanlık tarihinde çok mühim bir ismim attığını acaba biliyor muydu? Bunu bilmese bile, bugün bu bozukluğun sorgulanması, bulan şahıs ya da toplumun ne kadar mühim bir buluş yaptığı, insanlığın gelişimi amacıyla ne denli mühim bir ismim bulunduğu herkesçe tanınan bir gerçektir.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz