x

Oto Lastik Nerede ve Nasıl Saklanır?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Kış geldi ve arabamızın yaz lastiklerini değiştirip, kar lastiklerini taktırdık peki ama yaz lastiklerini nasıl saklamalı işte cevabı.

Lastik Nasıl Saklanmalı?

Nasıl ki, biz yazın farklı ayakkabı, kışın farklı ayakkabı giyiyoruz, bu aynen araçlar içinde geçerli. Kış lastikleri 1 Aralık 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale geldi, ancak yaz lastiklerini özellikle evinde muhafaza etmek isteyenler nasıl ve nerede korumalı?

Araç lastiklerinin açık bir şekilde muhafaza edilmesi gerekiyor. Naylon poşetlerler, ambalajlarla sarılıp muhafaza edilmesi çok sağlıklı değil. Lastiklerimizin istif sıralaması yatay bir şekilde resimde de görüldüğü gibi depolama şekli, lastiğin sağlığı açısından bu şekilde istif edilmelidir. Normalde kış lastiklerini değiştirdiğiniz lastikçilerin deposunda yaz lastiklerini, lastikçinin deposunda da saklayabilirsiniz bunun için lastikçiler çok cüzi bir miktar ödeyerek lastikçi’de yaz gelene kadar muhafaza ettirebilirsiniz.

Lastiklerini kendi evinde saklamak isteyenler örneğin kömürlüğünde, balkonunda muhafaza etmek isteyenlerin lastiklerin muhafaza edilecek yerde istif etme, yani lastik nasıl ve ne şekilde bulunduğu yere konulmalı? işte buna çok dikkat etmek gerekiyor.

♦ Lastiklerinizi korurken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, lastikleri sıraladığınızda üzerine çok fazla basınç (yük) binmemesi.

♦ Lastiklerin bulunduğu noktanın havalandırılması.

Peki yaz lastikleri sezon açılana kadar sağlıklı koşullarda saklanmaz ise ne olur?

%50 oranında cebinizden para çıkıyor. Normalde bir oto lastiğin ömrü 4 yıl iken, sağlıklı koşullarda saklanmayan lastiğin ömrü 2 yıla düşer.

Lastiklerin doğru seçildiği ve doğru saklandığı taktirde %7’ye varan yakıt tasarrufu, %13’e varan fren mesafesine eş değer mesafede araç sahiplerine avantaj sağlamaktadır.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz