x

Mezoterapi nedir? – Hangi tedavilerde uygulanır?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

1

Mezoterapi nedir, hangi tedavilerde kullanılır ve kimlere uygulanır konularına anlaşılır bir dille değineceğiz. Mezoterapi kısaca alan tedavisi anlamına gelir. Bir başka deyişle insan vücudunda mezoderm adı verilen yada mezodermden kaynaklanan bölgeye çok küçük iğneler yardımıyla bazı ilaçların enjeksiyonlu bir şekilde uygulanmasıdır. Mezoderm kaynaklı bölgeler ise genellikle cildin nem tabakası, cilt altındaki bağ ile yağ dokusu ve kas dokusunu içeren bölgelerdir. Bu bölgelere yapılan enjeksiyonlar mezoterapi adını almaktadır.

Mezoterapi, 1952 yılından günümüze kadar gelmiştir. İlk olarak ağrı tedavisinde kullanılmıştır. Daha sonra selülit tedavisinde ve özellikle bölgesel zayıflamada başarılı sonuçlar vermiştir. Mezoterapi, günümüzde genellikle ağrı tedavisinde ama daha yaygın anlamda selülit tedavisinde ve bölgesel zayıflamada kullanılmaktadır. Mezoterapi’nin diğer önemli kullanılma nedeni de yan etkisinin az olması veya olmaması ile ilgilidir.

Yan etkileri arasında nadir olarak alerjiler görülebiliyor. Zaten bu yöntemle kullanılmak istenilen ilaçlar çok az düzeyde mezoderm alana enjekte ediliyor. İlaç düzeyi düşük olduğundan dolayı sadece enjekte edilen bölgede yan etki oluşabiliyor. Mezoterapi’nin selülit tedavisinde yaygın olarak kullanılmasının nedenine gelirsek ise, selülit aslında bir tür dolaşım bozukluğu yada hücrelerdeki büyümenin bir parçasıdır.

Kılcal atar damar, kılcal toplar damar ve lenf sistemlerindeki bozukluklar selülite neden olmaktadır. Bu üç sisteme ayrı ayrı etki edecek olan ilaçlar formülize edilerek yağ küçültücü ilaçlar da eklenerek sorunlu bölgeye enjekte ediliyor. Enjeksiyon sadece sorunlu olan bölgeye uygulandığı için yan etki olasılığı oldukça düşük oluyor. Elbette bunun için uzman doktorun bazı testler yapması gerekebilir.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz