x

Menopoza Muz İyi Geliyor!

Menopoza Muz İyi Geliyor!

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

4

Kadınların kolay geçmesi için hayalini kurduğu menopoz çok zordur. Araştırmalar, menopoza giren kadınlarda muz meyvesi tüketiminin, artan tansiyon nedeniyle kadınlarda oluşabilecek felç riskini azaltabileceğini göstermiştir. Şimdi bu yazımızda bilim insanlarının muz meyvelerinin menopoza faydalı olduğunu açıkladıkları bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Hürriyet gazetesinin paylaştığı habere göre, Amerikalı bilim adamları, 11 yıldır menopoza giren 50-79 yaşları arasındaki 90.137 kadının sağlığını inceledi. Ayrıca katılımcıların ne kadar potasyum aldığını da değerlendirdi. Araştırmalar, menopoz dönemindeki kadınların muz gibi potasyumdan zengin besinler tükettikten sonra felç geçirme riskinin %25 oranında azaldığını göstermiştir.

Ancak bilim adamlarından Sylvia Wassertheil-Smoller, çok fazla potasyumun kalbe de zararlı olduğunu ve insanların neye ihtiyaç duyduklarını ve ne kadar ihtiyaç duyduklarını anlamaları gerektiğini söyledi. Çalışmanın sonuçları Amerikan Kalp Derneği'nin "Rapor" dergisinde yayınlandı.

Menopoza giren kadınların potasyum ve sodyum dengesi bozulur. Potasyum vücuttaki sıvı dengesini korur. Dünya Sağlık Örgütü günde 5-6 gram potasyum önermektedir. Orta boy bir muz 430 mg potasyum içerir.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz