x

Makat Sarkması Nedir Çıkan Et Parçası Nasıl Tedavi Edilir?

Son Güncelleme 27 November 2022

733

Makatta çıkan et parçası tıp dünyasında makat sarması olarak isimlendirilmektedir. Anüste et parçası çıkması birçok kişi tarafından utanç verici bir durum olarak görüldüğünden insanlar son noktaya gelmeden bir doktora görünmeyi tercih etmemektedir. Makatta oluşan şişlik nasıl geçer konusu ilgili sarkmanı her geçen gün kişinin oturma problemi yaşamasına neden olmasından ötürü merak ediliyor. Makattan et büyümesi yani makat sarkması nasıl tedavi edilir diye merak ediyorsanız gelin bu hastalığa birlikte çözüm arayalım.

Makat sarkması özellikle kadınlarda sıklıkla görülen bir hastalık türüdür. İlk etapta birçok kişi makatta çıkan eti basur sanmaktadır. Anüs sarkması rektum denilen ve makatın üst kısmını tamamen kuşatan bölgedeki bağların kopması sonucunda makatın dışarı çıkması olayına verilen isimdir. Ev ortamında teşhis edilmesi kolay değildir çünkü bu sarkma basur denilen rahatsızlığa aşırı derecede benzemektedir.

Makat sarkması kişinin özellikle büyük abdestini yaparken aşıdı derecede ıkınmasından dolayı meydana gelmektedir. Ayrıca yaşlı kişilerde bağ dokusunun zayıflaması nedeniyle de makat sarkması vakası sıklıkla görülmektedir. Akıl düzeyi yerinde olmayan kişiler bilinçsiz bir şekilde ıkındıklarından dolayı da bu tip kişilerde anüs sarkması olayına sıklıkla rastlanır.

Makat Sarkması Belirtileri

Makat sarkması belirtileri hemoroit ile aynı belirtileri göstermektedir. Anüs sarkması belirtileri maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Makattan dışarı et çıkması
  • Makat bölgesinde şişlik oluşması
  • Büyük abdesti yapmada zorlanma
  • Büyük abdesti tutma konusunda zorluk çekme
  • Büyük abdest yaparken kan gelmesi
  • Bu tip belirtileri yaşıyorsanız ve bu durum canınızın yanmasına neden oluyorsa hastalıkla mücadele etmek adına en kısa zaman içerisinde alanında uzman bir doktora görününüz.

Makat Sarkması Nasıl Tedavi Edilir

Makat sarkması erken teşhislerde ilaçlarla tedavi edilebilir ancak birçok kişi doktora gitmeye utandığından doktora gelindiği zaman hastalık büyük oranda ilerlemiş oluyor. İlerlemiş hastalıkların ilaçla iyileştirilmesi pek mümkün olmadığından makat sarkması tedavisi ancak ve ancak ameliyat ile olmaktadır. Genelde bölgesel anestezi yapılan basit bir operasyon olarak bilindiğinden korkmanızı gerektirecek bir durumun olmadığını bilmenizi isteriz.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz