x

Kene Isırması Belirtileri, Kene Isırıkları Nasıl Tedavi Edilir ve Önlenir

Kene Isırması

Son Güncelleme 16 May 2022

13

Keneler, toprakta, çimenlerde, yaprak döküntülerinde, çalılarda ve ağaçlarda yaşayan örümceklerdir. Sekiz bacağa haiz olmaları ve kırmızı, kırmızımsı veya siyah renkli olmaları ile karakterize edilirler.

Çoğunlukla, bu böceklerin niçin olduğu yaralar hayati çekince oluşturmaz. Bununla birlikte, pediatrik mecmua Atención Primaria, bazıları çok tehlikeli hastalıklar ve enfeksiyonlar taşıyabilen birçok farklı kene türü olduğuna dikkat çekiyor.

Bir parkta, tarlada veya ormanda yürümek, kendilerini bir evcil hayvanın veya bir bireyin derisine yapıştırmak için sıçrayan bu böceklerin ısırmasına maruz kalmanıza neden olabilir.

Kene ısırıkları nasıl belirlenir

Enfekte bir kene ısırmasına maruz kalmak ve sadece semptomlar ortaya çıktıktan sonrasında öğrenmek mümkündür. Semptomların ortaya çıkma süresi, temastan sonraki 10 güne kadardır, bu süre zarfında kene size bağlı kalır. Besleme döneminden sonra böcek şişer ve yere düşme eğilimi gösterir.

İnsan vücudunda genellikle ısırılan bölgeler kasık, kulak çevresi ve içi, koltuk altı, göbek, kafa derisi, bel, kalça ve diz arkasıdır. Görülmesi zor olan sıcak, nemli alanlar ararlar.

Kene ısırıklarının belirtileri

Kene ısırıkları zararsız olduğunda, hafifçe bir kızarıklık ve kaşıntı hissedebilirsiniz. Çoğu zaman ağrı bile olmaz, çünkü keneler cilde yapışırken anestezik bir madde enjekte eder.

Aşağıdaki işaretler bir kenenin varlığını ele verir:

Kızarıklık

Yanma

Kabarcıklanma

Mide bulantsıcaklıkAteş

Baş ağrısı ve eklem ağrısıLenf düğümlerinin iltihabı

Kene ısırığı ile ilişkili hastalıklar

Zararsız ısırıklar ve yalnızca yaygın enfeksiyonlara neden olan türler olmasına rağmen, Annales Nestlé’nin İspanyolca baskısında vurgulandığı gibi,  dikkatsizlik edilmemesi gereken bazı oldukca nadir durumlar da vardır. Metin ek olarak önleyici tedbirlerin olmaması, teşhiste gecikme ve tedavi uygulamasının ölüm oranlarının değişmesine neden olduğuna dikkat çekiyor.

Bir kene ısırığının sebep olabileceği karmaşa bozukluklar çoğu zaman şunlardır:

Tularemi

Anaplazmoz

Lyme hastalığı

Colorado kene ateşi

Babesiosis

Kayalık Dağlar benekli humması

Hastalık denetim ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Lyme hastalığı ABD Birleşik Devletleri’nde en sık bildirilen hastalıktır. Lyme hastalığına yakalanmak için böceğin cilde yapışması minimum 36 saat sürer, öteki ilgili hastalıklar ise yalnız birkaç dakika temas yeterlidir.

Kene ısırıklarının tedavisi

Bir kene ısırığı tespit ederseniz, yapılacak ilk şey keneyi cildinizden çıkarmaktır. Ellerinize eldiven giyinin; cımbız da onu dermise olabildiğince yakın tutmak için işinize yarayacaktır.

Üzerine baskı uygularken yukarı çekin ve soyarak çıkarın. Çıkardığınızda, kafasının yada ağzının bir parçasının deri içinde kalmadığından kesin olun. Yarayı suyla paklayın ve iyot veya izopropil alkol ile dezenfekte edin.

Böceğe gelince, onu alkole batırın ve kapalı bir kapta saklayın. Doktora gitmeniz gerekiyorsa, keneyi yanınızda getirin. Kene türünü bilmek, daha kompleks enfeksiyonlar durumunda doktorların spesifik tedavileri reçete etmelerine destek verir.

Kene ısırıkları nasıl önlenir

Bazı ipuçları ve alışkanlıklar, bir kene tarafından ısırılma şansınızı azaltır:

Zararlı otlarla ve bitkilerle kaplanmış alanlarda oturmayın.

Kapalı ayakkabılar giyinin.

Uzun kollu ve bacakları kapatan giysiler giyin.

Yüksek çimenli yollardan kaçının.

Olası maruziyet günlerinden sonrasında kıyafetlerinizi sıcak suda sudan geçirin.

Evcil hayvanlarınızı kontrol edin.

Ayrıca, bir bahçeniz varsa, CDC , onları kene içermeyen zeminler haline getirmek için değişimler yapılmasını önerir. Bu durumda, örneğin geyiği çekmemek önemlidir, çünkü keneleri insanlara zarar verebilecek hastalıkları taşır. Yukarıdaki ipuçlarına ek olarak, kene sayısını azaltan bazı kimyasalları kullanmak da mümkündür.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz