x

Kemiklere ne iyi gelir? – Kemiklere iyi gelen besinler

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Kemiklere iyi gelen bitkiler, kemikleri güçlendiren gıdalar ve kemikler için gerekli olan vitaminler vücut sağlımız açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Kemik sağlığı üzerinde sıklıkla durulan bir konu. Vücudumuzun özellikle kemiklerimizin ihtiyacı olan besinler hakkında bilgi sahibi olmamız gerektiğini düşünüyorum. Daha güçlü kemikler hatta uzun yıllar boyunca diri bir vücut yapısı eminim hepinizin hayalidir. Aslında vücudumuzun ihtiyacı olan besinler o kadar kolay bulunabilen ve alınabilen şeyler ki ufak çapta rahatsızlansak keşke bunu yapsaydık dedirtebilen cinsten. Bu nedenle aşağıda belirttiğim besinleri tüketelim. Zaten bu besinleri günlük hayatımızda da oldukça fazla miktarlarda tüketiyoruz.

Yoğurt

Tüketilmesi en muhtemel besinlerden bir tanesidir. Genellikle hepimizin evinde taze bir şekilde yada günlük olarak bulunuyor. Yoğurt, diş ve kemik gelişimini hızlandırır. Yaşlı kadınlarda ve erkeklerde kemik kırılmalarını önler. Daha birçok faydası var ama kemikler için faydaları bu şekilde özetlenebilir.

Peynir

İçerdiği çok miktarda kalsiyum sayesinde kemik erimesini önler. Ph seviyesini kontrol altında tuttuğundan dolayı dişler için inanılmaz derecede olumlu etkileri bulunmaktadır.

Yeşil Çay

Cilt üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra kemik ve kasların güçlenmesini sağlamaktadır.

Nar

Kalp damar rahatsızlıklarını önleme etkisine sahip olan Nar, aynı zamanda kemikler için olan minerallerin seviyesini ayarlıyor.

Portakal

Kemik sağlığında C vitaminin rolü çok önemlidir. Portakal da C vitamini yönünden çok zengin olduğu için kemik sağlığında etkin rol oynamaktadır.

Çikolata

Kemik sağlığında kendi kendinize çikolata ne alaka diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bu tamamen çikolatanın içerdiği magnezyum ile alakalı aslında. Yaşlanmaya bağlı kemik hastalıklarını önlemek için vücudumuzun magnezyuma ihtiyacı vardır. Elbette fazla miktarlarda tüketilmemesi gerekir.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz