x

Katarakt Hastalığının Önemi

Son Güncelleme 16 May 2022

16

Bu makalemizde sizlereKatarakt Hastalığının Önemi Nedirile alakalı detaylıOtomobilyazısını paylaştık. Yazımızda ayrıcaKatarakt Hastalığının Önemigibi cevapları da bulabilirsiniz.

Katarakt Tedavisi Nedir? 

Katarak ameliyatı ile hastalığın rehabilitasyonu olasıdır. Yapılan katarakt ameliyatlarında intrakapsüler katarakt ek traksiyonu yada sıkça alana kazançlan ekstrakapsüler katarakt ek traksiyonu yolları kullanılır. 

Katarakt Ameliyatı Ne süre Gerekir, Kimler Olmalıdır? 

Katarakt ameliyatı olmak için beklemeye gerek kalmamıştır. Katarak belli bir evreye ulaştığı vakit bireyin görüntü kalitesini rahatsız edecek seviyeye gelir. Bu durumda okuma güçlüğü araba kullanmada zorluk şeklinde sorunlar olacaktır. Bundan dolayı  derhal katarakt ameliyatı olunması gerekir.

Katarak iyi mi oluşur, belirtileri nedir? 

Katarakt şeker hastalığı ve göze alınan darbe, göz tansiyonu ve üveyit tarzında göz hastalıkları, uzun soluklu olarak kortizon tedavisi almak, radyasyona maruz kalınması gibi sebeplerden dolayı meydana gelebilir.

Katarakt Türleri nelerdir? 

Söz mevzusu katarakt hastalığı, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ayrıca doğumsal katarakt da katarak türleri içinde yer alır. Bir diğer katarakt türü ise  ikincil katarakttır. Bu, daha önce katarakt ameliyatı olan kişilerde rahatsızlığın tekrarlamasıdır.

Makula Deliği Nedir? 

Yaşlanma sürecinde gaslın içerisini dolduran  yapıda yapısal değişimler meydana gelir. Vitreusta görülen değişiklikler görme merkezinde çekintilere sebep olur. Bu çekintiler de  makula deliği oluşmasına neden olur. 

Makula Deliği Evreleri nedir? 

Makula deliği yaşlanmanın bir sonucu olan rahatsızlıktır. Saçların beyazlaması yada derinin kırışması benzer biçimde makula deliği de vücudun yaşlanmaya karşı vermiş olduğu bir tepkidir. Bu delik aniden değil yavaş bir halde ve aylar içerisinde oluşur. 

Makula Deliği Kimlerde Görülür? 

Bu rahatsızlığın hanımlarda görülme oranı erkeklere nazaran çok daha yüksektir.Bu mevzuda enoldukça hanım hastalar bulunmaktadır. Makula deliği yaşlanmaya bağlı olan bir rahatsızlıktır ve çoğu zaman 50 yaşından sonra görülmektedir.

Makula Deliğinde belirtileri nelerdir? 

Bu hastalık yavaş yavaş geliştiği için ani bir görme kaybı yaşanmaz. İlk dönemlerde çarpık ve kabul edenık görmeye neden olur dediğin zaman içerisinde ilerlemesi ile beraber merkezi görmede ciddi anlamda kayıplar meydana gelir. 

Makula Deliğinde Tanı iyi mi Konur? 

Makula deliği şikayeti ile başvuran kişilerde öncelikle hastanın görme keskinliğine bakılır ve detaylı retina muayenesi yapılır. Eğer makula deliğinden şüphe edilirse teşhiste %100 tanıyı sağlayacak olan tek test OCT testidir.

Retina Dekolmanının nedenleri nelerdir? 

Yaşlanma ile birlikte yahut dejeneratif hastalıklar sonucunda Vitreus dokusunda bozulmalar meydana gelir. Bunun sonucunda vitreus yapışık olduğu yerlerden ayrılır ve bu durumda retina dekolmanı meydana gelir. 

Katarakt hastalığının önemi

Retina Yırtığı Ve Retina Dekolmanı nasıl Teşhis Edilir? 

Retina dekolmanı ve retina yırtıklarının tespiti amacı  ile özel damlalar kullanılarak gözbebekleri genişletilir. Arkasından muayene mikroskobu ve çeşitli mercekler kullanılarak gaslın içi hekim tarafından değerlendirilir. Böylece göz içindeki retina yırtığı veya retina dekolmanı tespit edilir. 

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri nedir? 

İlerleyen yaş retina dekolmanı riskini artırmaktadır. Ayrıca ileri derecede miyopi olan kişilerde retina dekolmanı riski yüksektir. Göze darbe alma düşme çarpma yumruk gibi travmaların sonucunda da kişide retina dekolmanı meydana gelebilir. Ek olarak göz ameliyatları sonrasında da retina dekolmanı olma riski vardır. 

Retina Yırtığı Ve Retina Dekolmanı iyi mi Tedavi Edilir? 

Retina yırtığı ve retina dekolmanı ilerleyen bir rahatsızlıktır ve yalnızca ameliyat ile tedavisi mümkündür. Rahatsızlığın ilerlemesi sonucunda kişide görme yetisi mutlak suretle kaybedilecektir. Bu nedenle de retina dekolmanı ve retina yırtığı ameliyatının görme merkezi etkilenmeden önce muhakkak en kısa zamanda yapılması gereklidir.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz