Mor Karanfil
Kasko vs Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nedir? – Kasko vs Zorunlu Trafik Sigortasi Arasindaki Farklar Nedir

Kasko vs Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nedir?

Araç sahiplerini ilgilendiren en önemli konulardan biri de araçlarını sigortalatmaktır. Piyasada çeşitli fiyatlara çeşitli kapsamlarda sigorta hizmetleri sunan onlarca acenta var. Bu acentalar aracılığı ile arabamıza zorunlu trafik sigortası ya da kasko yaptırıyoruz. Peki, zorunlu trafik sigortasıyla KASKO arasındaki fark nedir? İşte detaylı yazımız:

Zorunlu Trafik Sigortası nedir?

Her taşıt için zorunlu olup her sene yenilenmesi gereken ve yapılıp yapılmadığı devlet tarafından kontrol edilen sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası yapılmamış araç yasal olarak trafiğe çıkma hakkına sahip değildir. Eğer trafiğe çıktığı tespit edilirse polisler tarafından yasal işlem başlatılır ve ceza uygulanır.

KASKO nedir?

KASKO, isteğe bağlı bir sigorta türüdür.  Devlet takip etmez, KASKO yapılmayan araca cezai işlem uygulanmaz. KASKO aracın kaza geçirmesi, yanması, çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alan bir sigorta türüdür. Daha kapsamlı bir sigorta olduğu için primleri daha pahalıdır.

Zorunlu Sigorta ve Kasko Arasındaki Farklar:

 

Zorunlu Trafik Sigortası Kasko

 

Zorunlu Trafik Sigortası Kasko
Türü Zorunlu İsteğe Bağlı
Kapsamı Genelde sadece kaza kaza, yangın, çalınma ve diğer afetler
Fiyatı Daha uygun Daha pahalı
Geçerlilik 1 yıl 1 yıl

 

Ayla Çelebi

Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdim. Yüksek lisansımı Sağlık üzerine yapmaktayım size burada doğru ve anlaşılır bilgiler aktarmaktayım

Yorum Yap