x

Kaliteli Gece Uykusu Uyumanız için 6 Öneri

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

1

Kaliteli gece uykusu sonrası, güne bambaşka bir kadın olarak başlanabildiğini hepimiz biliriz. Peki uykunun kaliteli olmasını nasıl sağlayabiliriz? Bu konumuzda, sizlere kaliteli gece uykusu geçirebilmek için 6 önerimiz olacak. En iyi tarafı ise, önerilerin birkaç tanesine zaten sahip olduğunuzu düşünüyoruz. Kendi yatak odanızda da olsanız ya da yolculuk ediyor da olsanız, daha hızlı uyumak ve daha uzun süre uyku halinde kalmak için önerilerimize kulak verin.

Yeni bir ampül!

Standart ampüllerdeki ışık, gözlerinizdeki hücreler aracılığıyla beyninize melatonin (Uyku döngünüzü düzenlemeyi sağlayan hormon) salgılamayı bırakmasını söyler. O nedenle yatak başucunuz için filtrelenmiş ampüller tercih etmelisiniz. Bu ampüller daha az ışık vermekten ziyade, beyninizi uyanık durmaya zorlayan mavi ışığı süzerler. Fiyatları standart ampüllere göre fazladır fakat bu Led ampüller, standart ampüllere göre 50 kat daha uzun ömürlüdür.

Bir çift bol, salaş çorap!

Yatmadan önce ılık bir duş sayesinde daha rahat uyuyabileceğinizi söyleyenler olmuştur. Yatmadan önce rahat, bol, salaş bir çift çorap giymek de aynı etkiyi yaratacaktır. Çoraplar ayaklarınızı ısıtarak damarları genişletecek ve böylece daha fazla kan akışı olacak. Bu sayede uyumanız kolaylaşarak daha uzun süre uyku durumunda kalacaksınız. Önemli olan, seçtiğiniz bu çorapların hava alacak dokuda olması ve çok fazla sıkmaması, bol olmasıdır.

Göz Bandı!

Perdelerden sızan ufacık bir ışık uyumanızı, uykuda kalmanızı zorlaştıracaktır. Fakat doğru seçilen bir göz bandıyla bu sorun çözülebilir. Göz için oyukları olan ya da çıkıntıları olan göz bantları seçmeye çalışın. Bu bantlar gözlerinize değmediğinden, baskı yapmadığından geceleri hareket etme özgürlüğü verecektir.

Gözleriniz özellikle REM aşamasında çok fazla hareket etmektedirler. Seçtiğiniz bant, burun ve elmacık kemikleriniz üzerinden gözlerinizi kapatırsa ışık almayacaktır. Uykuya yardımcı haplar! Eğer normal uyku saatiniz olmayan bir saatte uyumak istiyorsanız, vücudunuza fazladan melatonin almakta fayda var. Örneğin, gece nöbetine gidecek olan bir hemşireyseniz ve öğlen 12’de uyumanız gerekiyorsa, o saatte bir miktar melatonin almanız gerekebilir.

Bu konuyu öncelikle doktorlarınızla görüşmelisiniz. Kendisiyle, sizin için doğru miktarı belirleyebilirsiniz. Dışarıdan melatonin desteğine ihtiyaç duyulan bir diğer durum da Jet Lag’dır. Her iki durumda da doktora danışmadan uyku ilacı kullanmamalısınız.

Minik bir vantilatör!

Dışarıdan gelen bir araba sesi ya da yukarıdan geçen bir uçak sesi uykunuzu bölebilir ve bu da şaşırtıcı bir sonuç doğurabilir. British Medical Journal tarafından yapılan bir araştırmaya göre gece vakti dışarıdan gelen sesler bel bölgesinde yağlanmalara neden oluyor. Nasıl oluyor derseniz: Uykunuz seslerle bölündüğünde açlık hormonları hızla salgılanıyor ve bir şeyler yemek istiyorsunuz. Bazen bu isteğe karşı koyamayarak kalkıp bir şeyler yiyorsunuz. Bu nedenle minik bir fan çalıştırarak dış sesleri bastırın.

Günlük!

Bir çok insan yatağa yattığında hayatındaki bazı şeyler için endişe duyarak uzanır ve saatlerce uyumadan düşünürler. Onun yerine planlı endişe saatleri belirleyin. Sizi strese sokan şeyleri bir deftere yazarak hepsini gece uykunuzdan uzak tutacağınız, mümkünse uyku saatiniz olmayan bir saat belirleyin. Bu üzücü ve endişe verici duyguları gün sonuna gelmeden beyninizden çıkararak rahatlamaya yer açabilirsiniz.

Atıştırma!

Mükemmel uyku getirici akşam yemeği iki şey içerir: protein (ızgara tavuk-et, somon vb.) ve kompleks karbonhidratlar (mercimek, patates vb.). Uzak durmanız gereken yiyecekler: Yağda kızarmış gıdalar (balık, cips ya da hamburger, patates). Sindirim sisteminiz bu gıdaları sindirebilmek için fazladan çalışıp sizi ayakta tutacaktır.

İçindekiler

  • 1 Yeni bir ampül!
  • 2 Bir çift bol, salaş çorap!
  • 3 Göz Bandı!
  • 4 Minik bir vantilatör!
  • 5 Günlük!
  • 6 Atıştırma!

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz