x

Hazımsızlığa Neler İyi Gelir?

Son Güncelleme 07 June 2023

13133

Hazımsızlığa ne iyi gelir konusu hazımsızlık problemi olan kişilerin yana yakıla araştırdıkları konulardan birisidir. Hazımsızlık adı verilen sindirim sistemi problemi karın bölgesinin hemen üst kısmında oluşan şişkinlik hissiyatı için kullanılan bir tabirdir. Uzmanlar hazımsızlığın bir hastalık olmadığını, bu durumun beslenme alışkanlığında olan problemlerden dolayı ortaya çıktığını belirtmektedir.

Hazımsızlık yaşam kalitesinin düşmesine neden olduğundan dolayı insanlar hazımsızlığa neler iyi gelir konusunu merak etmektedir. Birçok kişi ortaya çıkan geğirme ve kusmaların hazımsızlık belirtisi olduğunu düşünse de bunların hazımsızlık belirtisi olmadığını belirtmek isteriz. Hazımsızlık üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda özellikle sindirim sistemi hastalıklarından birisi olan gastrit probleminin hazımsızlığa neden oldu tespit edilmiştir tabii bunun dışında birçok durumda hazımsızlığı tetiklemektedir. Sizlere hazımsızlığa ne iyi gelir konusunda bilgi vermeden önce hazımsızlığın nedenleri konusuna değinmek istiyoruz.

Yemeklerin hızlı bir şekilde tüketilmesi, aşırı yağlı yemeklerin yenilmesi, yemeklerde fazla baharat kullanılması, kafein oranı yüksek gıdaların tüketilmesi, alkol alınması, sigara içilmesi, agresif bir ruh haline sahip olunması, periyodik olarak ağrı kesicilerin içilmesi, pankreasta meydana gelen iltihaplar, peptik ülserler, safra taşları ve mide kanseri hazımsızlığa neden olan etmenler arasında yer almaktadır. Hazımsızlık probleminin ortadan kaldırılması için öncelikli olarak bu saymış olduğumuz mevcut sorunların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu mevcut sorunlar ortadan kaldırılmadığı müddetçe hazımsızlığın da ortadan kalkması mümkün değildir. Eğer hazımsızlık probleminiz varsa öncelikli olarak saymış olduğumuz bu problemleri ortadan kaldırmaya çalışın zaten bunları yok etmeniz durumunda hazımsızlık yakınmalarınız kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Uzmanlar özellikle süt ve süt ürünlerinin hazımsızlığa iyi geldiğini belirtmektedir. Süt ve süt ürünleri içerisinde yer alan bazı bakteriler sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasında etkilidir. Bu yüzden hazımsızlık ile ilgili sıkıntılar meydana geldiği dönemlerde beslenme zincirinize ekstradan süt ve süt ürünlerini eklemeye özen gösterip.

Hazımsızlığa ne iyi gelir sorusunu alternatif tıp dünyası uzmanları kendilerine sorduktan sonra çeşitli bitkiler üzerinde araştırmalar yapıp alternatif tıp dünyasına hazımsızlığa iyi gelen bitkileri kazandırmıştır. Zencefil, papatya, limon, tarçın, nane gibi bitkiler hazımsızlığı ortadan kaldırma konusunda etkilidir çünkü bu bitkilerin sindirim sistemini aktif hale getirici özellikleri bulunmaktadır.

Özellikle kış mevsiminin etkilerini yaşadığımız ve kış sebzelerinin tezgahlarda yerini almaya başladı bu zamanlarda en çok tüketilen besinlerden birisi olan turpu tüketerek hazımsızlığınızı ortadan kaldırmanız mümkündür çünkü turp diğer saymış olduğumuz besinler gibi sindirim sistemini aktif ederek karında meydana gelen şişkinliğin yok olmasını sağlamaktadır. Günümüzde insanlar durağan bir yaşam sürdüklerinden dolayı sık sık hazımsızlık problemi ile mücadele eden kişiyi görmek mümkündür. Durağan yaşamdan dolayı bir hazımsızlık sıkıntınız varsa spor yapmayı alışkanlık haline getirerek mevcut hazımsızlığı ortadan kaldırabilirsiniz.

Hazımsızlık Yaşayanlara Önerilen Çaylar

  • Tarçın çayı
  • Karbonatlı su
  • Zencefil çayı
  • Rezene çayı

Hazımsızlık ile ilgili kısa bilgiler

  • Oldukça rahatsız edici olabilecek bu hastalık aşırı alkol tüketimi sonrası sindirim yolunda oluşan hava kabarcıklarından da meydana gelebilmektedir.
  • Birçok durumda yemek yedikten 1-2 saat sonra kendiliğinden geçmesine rağmen bazı durumlarda uzun saatler boyunca kişiyi rahatsız edebilir.
  • Sosyalleşirken dışarıda yenilen yemeklerden sonra meydana gelirse, tüm günün kötü geçmesine sebep olabilir
  • Yeni bebekler gaz ile başedemedikleri için, her öğün sonrası mutlaka ağızdan gaz çıkarmasına yardımcı olmak gerekir
  • Tıptaki diğer ismi Dispepsi'dir

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Yorumunuz