Mor Karanfil
Gümüş nasıl temizlenir ve parlatılır? – Gumus nasil temizlenir ve parlatilir

Gümüş nasıl temizlenir ve parlatılır?

Gümüş yüzük, kolye ve eşyalar kararabiliyor. Kararan gümüşlerin temizlenmesi ve parlatılması günlük hayatımızda önemli bir yere sahip. Hem erkekler hem de kadınlar özellikle gümüş aksesuarlarda temizlik ve parlaklığa çok özen gösteriyorlar. Kararan gümüşlerin parlatılması konusunda halk arasında sigara külü ile silinmesi ve diş macunu ile fırçalanması gibi çözüm yöntemleri söylenir fakat bu tamamen yanlış bir kanaattir. Sigara külü ile temizlemeye çalışırsanız gümüşte çizikler ve matlık oluşur.

Aynı şekilde diş macununun içindeki tozlar nedeni ile bu da gümüşü çizecektir. O yüzden gümüşlerin temizlenmesinde marketlerde satılan gümüş temizleyici kremler bu konuda son derece uygundur. Yumuşak pamuklu bez yardımıyla bu kremleri kullanarak gümüşlerimizi temizleyebiliriz. Bu sayede gümüşün temizliği evde kolaylıkla yapılabilir. Bu temizliği yapmak için gümüşün çok kararmasını beklememek gerekir. Zaten gümüş önce sararır sonra kararma yapar. Bu sararma görüldüğü anda temizlenmeye başlanırsa kararmanın da önüne geçilmiş olur. Kararan gümüşler de çoğu zaman cilahane denilen yerlerde temizlenebilmektedir.

Ayla Çelebi

Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdim. Yüksek lisansımı Sağlık üzerine yapmaktayım size burada doğru ve anlaşılır bilgiler aktarmaktayım

Yorum Yap