x

Fermente Sucuk vs Isıl İşlem Görmüş Sucuk

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Sucuk severlerin kafasını karıştıran iki kavramdır fermente ile ısıl işlem görmüş etiketleri. peki, fermente sucuk ile ısıl işlem görmüş sucuk arasındaki farklar nelerdir, hangisi daha iyi, hangisi daha ucuz gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazımıza başlıyoruz:

SUCUK NEYDEN YAPILIR?

fermente ile ısıl işlem görmüş farkını anlayabilmek için öncelikle sucuk yapım aşamalarına bakmamız gerekiyor. Sucuk kuzu ve dana kıyması ile çeşitli baharatların belli oranda karıştırılarak bir kaba konulması ve kapta karışımın fermantasyona uğramasıyla oluşan  bir yiyecek. İşte burada bu fermentasyonu sağlayan tekniğin seçimi, yediğiniz sucuğun fermente mi yoksa ısıl işlem görmüş mü olduğunu belirliyor.

FERMENTE SUCUK NE DEMEK?

Eğer sucuk, kendi haline bırakılarak doğal yollardan doğal şartlarda fermentasyona uğraması için bekletiliyorsa bu sucuk fermente sucuktur. Fermente sucuk, kıyma halindeki büyükbaş veya küçükbaş et ve yağına baharat ile kültür katıldıktan sonra doğal hayvan bağırsağı ya da  yapay sucuk kılıfına basılarak  olgunlaştırma ve kurutma işlemi uygulanması sonucu oluşur. Fermente sucukta nem değeri yüzde 40’ın altındadır kesildiğinde yüzeyinde mozaik görünümü ortaya çıkar.

ISIL İŞLEM GÖRMÜŞ SUCUK NE DEMEK?

Eğer fermantasyon işlemi için ham sucuğa ısısı yapay yollardan ayarlanmış bir ortam sağlanıyor ve bu şekilde fermentasyona uğruyorsa bu ısıl işlem görmüş sucuktur. Isıl işlem görmüş sucukta nem değeri yüzde 50’inin altında olur.

HANGİ SUCUK DAHA İYİ VE SAĞLIKLI?

İki teknik arasında tat ve görüntü olarak belirgin bir fark olmamakla beraber doğal yollardan fermantasyona uğradığı için fermente sucuk ısıl işlem görmüş sucuğa göre daha sağlıklıdır.

Peki neden ısıl işlem görmüş sucuk üretiliyor? Firmalar zamandan kazanmak ve daha çok sucuk üretmek için doğal yollardan fermentasyona uğraması için beklemek istemiyorlar, süreci hızlandırmak için ısıl işlem görmüş sucuk yapmak kendileri için daha avantajlı hale geliyor.

Sonuç olarak, iki sucuk arasında fiyat dışında belirgin bir fark yoktur.

Fermente Sucuk Isıl İşlem Görmüş Sucuk
Fermantasyon İşlemi Doğal yollardan Isı verilerek
Sağlık Açısından Çalışma yok Çalışma yok
Fiyat Pahalı Uygun

 

İçindekiler

  • 1 SUCUK NEYDEN YAPILIR?
  • 2 FERMENTE SUCUK NE DEMEK?
  • 3 ISIL İŞLEM GÖRMÜŞ SUCUK NE DEMEK?
  • 4 HANGİ SUCUK DAHA İYİ VE SAĞLIKLI?

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz