x

Evde Yapılacak Kolay Bebek Maması Tarifi

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Bebek maması tarifi için sizlere en pratik ve sağlıklı mama örneklerinden bahsetmek isteriz.  Her ne kadar hazır olarak satılan kavanoz mamaları mevcut olsalar da, biraz gayret ve pratikle bebekleriniz için sağlıklı mamalar hazırlamanız mümkündür. Şimdi sizlere evde bebeğiniz için yapabileceğiniz bebek maması tarifi önerilerini şöyle sıralayalım.

  • Yoğurt : Bebeğinize yoğurt yaparken bunu anne sütü ile, inek sütü ile ya da mama ile yapabileceğiniz iki türlü yoğurt tarifi vereceğiz. Öncelikle anne sütü ile yapılan yoğurttan bahsedecek olur isek sizler için zor olabilir fakat bebeğiniz için en sağlıklı olanı anne sütü ile yapılan yoğurttur. 1 çay bardağı anne sütü ile 1 tatlı kaşığı taze yoğurt mayası ile yoğurdu yapabilirsiniz. Yoğurt makinesi olanlar bunu makine ile yaparken makinesi olmayanlar ise normal yoğurt yapar gibi ılık süte ılık yoğurdu yavaş yavaş karıştırarak yapabilirler. Karışım sağlandıktan sonra üzerine havlu ile kapatılarak 4-6 saat arasında bekletilir ve daha sonra kullanıma hazır olmaktadır. Mama ile yapacağınız yoğurt ise mama tozu,120 cc kaynamış soğumuş su,1 tatlı kaşığı yoğurt mayası gereken malzemelerdir. Suyunuz ılık haldeyken toz mamayı karıştırın ve daha sonra yoğurt mayasını ilave edin ve üzerini kapatın, yine 4-6 saat beklettikten sonra yoğurdunuz hazır olacaktır. İnek sütü ile yapılan yoğurtta sütünüz ılıdıktan sonra yoğurt mayasını sütle ılıtıp ilave edin ve üzerini kapatınız havlu ile.
  • Pirinç unlu muhallebi: Mama ile yaparsanız 1 bardak su,3 tatlı kaşığı pirinç unu,6 ölçek mama tozu karışım malzemeleriniz. Su ile yapacaksanız 3 tatlı kaşığı pirinç unu ve 1 çay bardağı su malzemeleriniz.
  • Sebze çorbası: Mevsim sebzelerini karıştırıp blenderden geçirin.
  • Yoğurtlu sebze çorbası: Pazı, kereviz ve havucu bir tutam pirinç ile kaynatın. Yarım tas yoğurdu ekleyin. Kaynamaya yakınken de zeytinyağı ilave edin.
  • Meyve püresi: Elma , armut, şeftali, muz, mor erik ve üzümle yapabilirsiniz. Rendelediğiniz meyveleri 1-2 kaşık su ilave ederek bebeğinize verebilirsiniz.

Bebek maması tarifi için sizlere öncelikle bu mamaları tavsiye ederiz. Evde kendinizin hazırladığı bu pratik ve sağlıklı mamaları bebeğinize rahatlıkla verebilirsiniz.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz