x

Evde Tozlanmayı Geciktirmek: 8 Öneri

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Evin tozlanması, bayanların en büyük sıkıntılarından biridir. Tozu alırsınız, akşamında yine tozlanmış görüntü oluşur. Tozları ne kadar temizlerseniz temizleyin, yenileri gelecektir. İyice çoğalmadan önce daha kalıcı çözümler bulmak gerek. Ama sürekli geri gelen bir şeyden nasıl kurtulabilirsiniz? Tozlanmayı geciktirmek için yapmanız gereken en önemli adım; tedbir almak.

Gün içinde en fazla vakit geçirdiğiniz salon, yatak odası gibi yaşam alanlarındaki küçük objelerden kurtulun.

Eğer toz taneciklerine alerjiniz varsa ya da tıkalı bir burunla uyanıyorsanız, yatak ve yastıklarınızı antialerjik alezler ile kaplayın. Yılda en az iki defa bu alezleri sıcak su ile yıkayın.

Eve girerken kullanılan her kapının önüne sıkı dokulu paspaslar, örtüler yayın.

En çok kullanılan odalarınıza, tozlar iyice yerleşmeden emebilecek hava temizleyiciler yerleştirin.

İyonik hava temizleyicilerden kaçınmanızı öneririz; ortama ozon salarlar. Onlar yerine, fan bazlı temizleyiciler kullanın.

Evinizin nem oranını %40 ile %50 arasında tutarak statiği azaltın. Statik fazla olan ortamlar tozu çeker ve kurtulmak zorlaşır.

Fiberglas gibi ucuz klima filtreleri tozu temizlemezler. Daha yüksek MERV değerine sahip olan filtreler kullanmayı tercih edin. Ama seçtiğiniz filtre, klimanızın özelliklerine uygun olsun. Klima konusunda uzmanlara danışabilirsiniz.

Tahta, metal ve plastik perdeler, tül perdelere göre daha kolay temizlenirler. Mikrofiber bir bez veya elektrostatik bir toz alıcıyla temizlenebilirler. Tül perde kullanıyorsanız, öncelikle süpürgenizin fırça ve döşeme aparatlarıyla tülü süpürün, sonrasında diğer süpürme işlemlerinizi yapın.

Temizleme bezi veya mikrofiber bezlerinizi yıkarken yumuşatıcı kullanmayın; yumuşatıcı kullanmak, toz toplama ve sıvı emme özelliklerini azaltır.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz