x

En İyi Probiyotik Gıdalar Nelerdir?

En İyi Probiyotik Gıdalar Nelerdir?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

3

Probiyotikler, tamamlandıktan sonra sağlığa iyi gelen canlı mikroorganizmalardır. Probiyotikler genellikle vücuda birçok güçlü fayda sağlayabilen faydalı bakterilerdir. Sindirim sağlığını iyileştirebilir, stresi azaltabilir, kalp sağlığını iyileştirebilir ve cilt görünümünü iyileştirebilirler.

Ek olarak probiyotik almak popülerdir, ancak onu fermente gıdalardan da alabilirsiniz.

İşte süper sağlıklı probiyotik gıdalar

Yoğurt

Yoğurt, en iyi probiyotik kaynaklarından biridir ve sağlığınızı iyileştirebilir. Yararlı bakterilerle (esas olarak laktik asit bakterileri ve bifidobakteriler) fermente edilmiş sütten yapılır.

Yoğurt yemek, kemik sağlığını iyileştirmek de dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir. Hipertansiyon hastaları için de faydalıdır. Yoğurt, çocukların antibiyotiklerin neden olduğu ishali azaltmaya da yardımcı olabilir. İrritabl bağırsak sendromunun (IBS) semptomlarını hafifletmeye bile yardımcı olabilir. Ayrıca yoğurt, laktoz intoleransı olan kişiler için uygun olabilir. Bunun nedeni, bakterilerin laktozun bir kısmını laktik aside dönüştürmesidir, bu nedenle yoğurdun tadı ekşidir.

Ancak, tüm yoğurtların canlı probiyotik içermediğini lütfen unutmayın. Bazı durumlarda, işleme sırasında canlı bakteriler öldürülebilir. Bu nedenle aktif veya canlı bakteri içeren yoğurdu seçtiğinizden emin olun. Ayrıca satın almadan önce yoğurt etiketini mutlaka okuyun. Az yağlı veya yağsız olarak işaretlenmiş olsa bile, yine de çok miktarda ilave şeker eklenebilir.

Kefir


En İyi Probiyotik Gıdalar Nelerdir?

Kefir fermente bir probiyotik süt içeceğidir. Süt veya keçi sütüne kefir taneleri eklenerek yapılır. Kefir tanesi bir tahıl değil, brokoliye benzeyen bir laktik asit bakterisi ve maya kültürüdür.

Kefir birçok sağlık yararı ile ilişkilidir. Kemik sağlığını iyileştirebilir, belirli sindirim problemlerini çözmeye yardımcı olabilir ve enfeksiyonu önleyebilir. Batı diyetinde yoğurt en ünlü probiyotik gıda olsa da, kefir aslında daha iyi bir kaynaktır. Kefirin faydalı bir bakteri türü olmasının nedeni, içerisinde çok sayıda kaliteli bakteri ve maya bulunmasıdır. Yoğurt gibi, laktoz intoleransı olan kişiler genellikle kefiri iyi tolere edebilir.

Lahana turşusu


En İyi Probiyotik Gıdalar Nelerdir?

Lahana turşusu, laktik asit bakterileri tarafından fermente edilmiş doğranmış lahanadan oluşur. En eski geleneksel yiyeceklerden biridir ve birçok ülkede tüketilmektedir.

Lahana turşusu genellikle salatalarda veya garnitür olarak kullanılır. Ekşi ve tuzlu bir tada sahiptir ve hava geçirmez bir kapta birkaç ay saklanabilir. Probiyotiklerin evrenselliğine ek olarak, lahana turşusu ayrıca C, B ve K vitaminlerinin yanı sıra lif açısından da zengindir. Ayrıca sodyumda oldukça fazladır ve demir ve manganez içerir. Lahana turşusu başka bir madde olarak göz sağlığı için gerekli olan antioksidanlar lutein ve zeaksantin içerir.

Lahana turşusunu kendiniz yapabilir veya satın alabilirsiniz. Sterilize edilmemiş canlı bakteri içeren bir marka seçtiğinizden emin olun. Çünkü pastörizasyon yaşayan ve aktif bakterileri yok eder.

Salatalık turşusu


En İyi Probiyotik Gıdalar Nelerdir?

Salatalık turşusu, tuzlu su çözeltisinde salamura edilmiş salatalıklardır. Bir süre fermente etmek için kendi doğal laktik asit bakterilerini kullanırlar. Bu süreç onları ekşi yapar.

Salatalık turşusu, sindirim sağlığını iyileştirebilen mükemmel bir probiyotik kaynağıdır. Kalorileri azdır ve kanın pıhtılaşması için ihtiyaç olan bir besin olan iyi bir K vitamini kaynağıdır. Kimchi'nin sodyumda yüksek olma eğiliminde olduğunu lütfen unutmayın. Sirke ile yapılan kimchi'nin canlı probiyotik içermediğine dikkat edilmelidir.

Bazı peynir türleri


En İyi Probiyotik Gıdalar Nelerdir?

Çoğu peynir türü fermente olsa da, bu hepsinin probiyotik içerdiği anlamına gelmez. Bu nedenle gıda etiketlerinde yaşayan bir kültür bulmak önemlidir. Gouda peyniri, mozzarella peyniri, çedar peyniri ve süzme peynir gibi bazı peynirlerde faydalı bakteriler bulunabilir.

Peynir besin açısından zengindir ve iyi bir protein kaynağıdır. Kalsiyum, B12 vitamini ve fosfor gibi gerekli vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Peynir gibi süt ürünlerinin orta düzeyde tüketimi kalp hastalığı ve osteoporoz riskini azaltabilir.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz