Mor Karanfil
Emar, Tomografi Nedir? Emar İle Tomografi Arasındaki Farklar Nelerdir? – Emar Tomografi Nedir Emar Ile Tomografi Arasindaki Farklar Nelerdir

Emar, Tomografi Nedir? Emar İle Tomografi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tıbbi görüntüleme teknikleri gün geçtikçe daha teknolojik hale geliyor. Bunlardan MR (Emar) ile tomografi arasındaki farkları özetleyelim. Her ikisi de teşhiste önemli teknolojik araçlar. Peki Emar (MR) ve tomografi aynı şey midir? İkisi de önemli ama aralarında belirgin farklılıklar söz konusudur.

Tomografi Nedir?

Radyolojik bir teşhis aracı olan CT (tomografi) X ışınlarını kesitler halinde vucüda yollayıp istenen vücut bölümünün parça parça görüntülerini alan bir tekniktir. 1915 yılında Fransalı bir doktor olan Boccage tarafından icat edilmiştir.

Tomografi Kaç dakika Sürer?

İncelenecek organa göre değişmekle birlikte hazırlık süreci sayılmazsa Bir kaç saniyeden fazla sürmez. Yinede uygulama farklılıları yüzünden 5dk’yı bulabilir.

MR (Manyetik Rezonans EMAR) Nedir?

Manyetik alan oluşturarak vücut organlarının içindeki hidrojen iyonlarını harekete geçiren böylece yolladığı ses dalgalarını yorumlayarak görüntü oluşturan bir düzeneği vardır.  MR cihazındaki manyetik alan Dünyanın manyetik alanının 25bin katıdır.

Emar İle Tomografi Arasındaki Farklar:

  • Tomografi daha kısa sürer. MR işlemi daha uzundur.
  • MR manyetik alan oluşturur. Tomografi ise radyoaktivite oluşturur.
  • Tomografi kemikler, MR ise yumuşak dokular için daha iyi görüntü oluşturur.
  • Tomografi radyasyon yayar, MR manyetik alan oluşturur.
  • Akciğer tanılarında Tomografi MR’a göre daha iyidir.
  • Tomografi böbrek yetmezliği olan hastalar için tehlikelidir, MR’da böyle bir tehlike yoktur.

Ayla Çelebi

Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdim. Yüksek lisansımı Sağlık üzerine yapmaktayım size burada doğru ve anlaşılır bilgiler aktarmaktayım

Yorum Yap