x

Doğum Öncesinde Alınması Gereken Vitaminler

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Hamile kalmayı düşünen anne adaylarını yakından ilgilendiren bir sağlık haberi ile sizleri bilgilendireceğiz. Hamile kaldıktan sonra anne adayları birçok vitamin takviyesi almaktadırlar ve beslenmelerine dikkat etmeye başlamaktadırlar. Yanlış bilinen bir durum vardır ki hamilelik için öncelikle yapmanız gereken şey hamile kalmadan önce anne adayının kendisini gerek psikolojik gerek ise sağlık açısından kendisini hazırlaması gerekmektedir.

Bebeğiniz için yapmanız gereken en önemli adım ise kendinizi hamileliğe hazırlar isken çok sağlıklı bir beslenme programı izlemeniz gerekmektedir. Doğum öncesinde alınması gereken vitaminler  ile de anne adayları vücutlarını hamileliğe çok iyi bir şekilde hazırlamış olurlar.

Doğum Öncesinde Folik Asit Takviyesi

Bu sayede hamile kaldığınızda bebeğiniz için sağlıklı bir anne olacağınızdan şüpheniz olmasın. Hamile kalmadan önce yaptığınız sağlıklı beslenme programının bebeği etkilediğini unutmamalısınız. Doğum öncesinde alınması gereken vitaminler hakkında bilgi verecek olur isek, hamile kalmayı düşündüğünüz ve doğum kontrol tercihlerinizi bıraktığınızdan sonra mutlaka bir doktora danışarak folik asit takviyesine başlamanız gerekmektedir.  folik asit almaya ise hamileliğinizin 12. Haftasına kadar devam etmeniz gerekmektedir.  folik asit bebeklerde çok önemlidir ve ihmal edilmemesi gerekmektedir. folik asit, bebeklerdeki omurilik gelişimi açısından çok önemlidir.

Spina bfida diye bilinen hastalığın en önemli sebebi ise bebeklerin yetersiz folik asit almasından kaynaklanmaktadır.  Bebeğinizi yaşamı boyunca etkileyeceği bu hastalıktan korumak için ise hamilelik öncesinden başlayarak gebeliğinizin 12. Haftasına kadar mutlaka folik asit almanız gerekmektedir. bu sayede bebeğinizi bu hastalıktan ve diğer nöral tüp bozukluklarından da koruyabilirsiniz.

Doğum öncesinde alınacak vitaminler arasında anne adaylarının tercih ettikleri multi vitamin takviyeleri de vardır. Çoğu multi vitamin takviyelerinin içeriklerinde de folik asit bulunmaktadır. Kullandığınız multi vitaminlerin içeriklerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Almış olduğunuz multi vitaminlerin içeriklerinde yeterli miktarlarda folik asit bulunuyor ise ek olarak bir folik asit almanıza da gerek kalmayacaktır. Yalnız ilaç kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmanızda fayda vardır.

Hamile kalmayı planlayan anne adayları için mutlaka hamilelik öncesinde sağlıklı bir beslenme programını uygulamasını tavsiye ederiz. Hamile kalmayı planlayan anne adayları hamilelik öncesinde mutlaka bir hekime gitmeli ve hamilelik öncesinde kullanması gereken ilaçlar hakkında bilgi alması gerekmektedir.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz