x

Diz Kapağı Kıkırdak Aşınması Tedavi Yöntemi Nedir?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

1

Diz kapağı sürekli hareket halinde olan bacak eklemlerinin yer aldığı kısım olduğundan ötürü diz kapağında meydana gelecek en ufacık sorun kişinin ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Diz kapağı kıkırdak aşınası en sık karşılaşılan diz kapağı problemleri arasında yer almaktadır. Bu nedenden dolayı sizlere diz kapağı kıkırdak aşınması tedavisi hakkında bilgi vereceğiz.

Soru: Diz Kapağı Kıkırdak Aşınması Tedavi Yöntemi Nedir? Futbol oynarken bacağımı incittim ve diz kapağımın kıkırdağında aşınma meydana geldi. Ameliyat olmaya korkuyorum. Diz kapağı kıkırdak aşınmasının bitkisel yolla tedavi edilmesi mümkün mü? Ya da bana diz kapağı aşınmasının nasıl tedavi edilebileceği hakkında bilgilendirme yapar mısınız? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Sayın takipçimiz öncelikle geçmiş olsun. Diz kapağı kıkırdak aşınmasını bitkisel yollar ile tedavi etmek pekte mümkün bir şey değildir. Genel olarak diz kapağı tedavisinde kullanılan yöntemleri sizlere aktarmamız gerekirse; Fizik tedavi tercih edilen ve en çok olumlu sonuç alınan yöntemdir. Diz ekleminin içine hyalüronik asit enjekte edilmesi Ayrı bir tedavi yöntemi olmakla birlikte çokta tercih edilmiyor. Üçüncüsü ise en son durumda başvurulacak yöntem olan ameliyattır. Ameliyat olarak tüm sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sızılı bulunmadığı müddetçe, rahatsızlığın klinik açıdan bir önemi bulunmamaktadır. Sadece sızılı ise ve bir dizilim tahribatına bağlı meydana gelmişse bunun düzeltilmesi icap eder. Diz kapağı kıkırdağında bir hayli sebeple aşınma husule gelebilir. Şayet diz ekleminde yerleşimle alakalı bir problemimiz var ise, kıkırdakta aşınma sorunuyla normal fertlere nispeten daha sık karşılaşırız. Diz kapağındaki yüksekte, alçakta yahut dışa isabetli olan yerleşim tahribatları çok erken yaşlarda ön diz ağrısıyla karşılaşmamıza neden olur.

Şayet dizdeki sorunun kaynağının ne olduğu tümüyle tespit edilmediyse, kesin tanıyı koymak için artroskopiye gidilmesi gerekmektedir. Tedaviye hüküm verirken diz kapağının diz ekleminde düzgüsel yerleşim mahalinde olup olmaması mühimdir. Şayet diz kapağı normal yerleşim yerinde ise konservatif iyileştirme kısaca istirahat, buz tatbiki, diz adalesine güç kazandırıcı alıştırmalar, ağrı dindirici ve antiinflamatuar ilaçların kullanması ilk yapılması ihtiyaç duyulan iyileştirme seçeneğidir.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz