x

Divertikül Hastaları Nasıl Beslenmeli: Divertikülit Diyeti

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Divertikülit bir çeşit bağırsak sorunudur. Bağırsak içerisinde keseler oluşur. Bu keseler ciddi sağlık sorunlarına neden olmasa da iltihap ve ağrı oluşmasına neden olabilir. Divertikül hastalarının mutlaka beslenme düzenine dikkat etmeleri gerekir. Aksi halde ağrılar artar ve gündelik hayat olumsuz etkilenir.

Divertikül için diyet: Bağırsak divertikülü beslenme:

  1. Bağırsak hastalıklarında diyet: Lif içeren gıdalar:

– Bağırsak ve sindirim sağlığının korunması için mutlaka lifli gıdaların tüketilmesi gerekir. Lif açısından zengin besinlerin tüketilmesi besinlerin daha iyi emilmesini sağlar. Ayrıca besinlerin bağırsaklardan geçişini de kolaylaştırır.

– Beyaz un içeren gıdalar yerine kepekli ekmek, kepekli makarna gibi tahıllı besinlerin tüketilmesi önerilir. Kahverengi pirinç de beslenme düzenine eklenebilir.

– Lif açısından zengin olan sebze ve meyveler de beslenme düzenine eklenebilir. Havuç, enginar ve koyu yeşil yapraklı sebzeler düzenli olarak tüketilebilir. Elma ve çilek gibi meyveler de önerilir.

– Ayrıca bol su içilmesi de divertikülit ile başa çıkmak etkilidir. Her gün düzenli olarak 2 buçuk litreye yakın su içilmelidir. Su tüketimi bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.

  1. Divertiküle ne iyi gelir: Bazı besinlerden kaçınmak:

– Bağırsak sorunlarında bazı besinlerden uzak durulması önerilir. Tüketilen gıdalar divertikül belirtilerini artırabilir.

– Kepekli tahıllar, bakliyatlar ve fındık bazlı gıdalar hastalığın başlamasını önlemeye yardımcı olsa da, bu gıdalar hastalığın akut aşamasında olan hastalar için uygun değildir. Ayrıca baharatlı gıdaların da tüketilmemesi önerilir.

– Kızartılmış ve yağlı gıdalar tüketilmemelidir. Ayrıca katı gıdaların çok sık tüketilmesi kabızlığa neden olabilir. Bu de dışkının bağırsaklardaki keselere takılmasına ve dolayısı ile ağrıların artmasına neden olur.

  1. Diğer diyet önerileri:

– Divertikülit sorunu olan kişilerde, kişiyi etkileyen gıdalar kişiden kişiye göre değişebilir. Bu nedenle hangi besinlerin kişiyi rahatsız ettiği iyi analiz edilmelidir.

– Lif açısından zengin gıdaların alımı belirtilerini hafifletse de aşırı lif tüketimi de hasta için olumsuz sonuçlara neden olabilir.

– Divertikülit durumunda sıvı alımının artırılması gerekir. Suyun yanı sıra sebze suları ve meyve suları da düzenli olarak tüketilebilir.

– Konserve ve işlenmiş gıdalar ile hazır besinlerden de uzak durulması önerilir.

– Süt ürünleri tüketilebilir. Yumuşak ve pürüzsüz yoğurt, peynir, süt ve puding oldukça faydalıdır.

– Divertikülit sorunu söz konusu olduğunda et ürünlerinin tüketiminin etkisi kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Ayrıca et ürünlerinin baharatsız tüketilmesi gerekir.

Divertikülitin nedenleri:

– Divertikül hastalığının nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak yine de bazı etkenler tarafından tetiklenebilir.

– Bağırsaklardaki keselerde bakterilerin büyümesi inflamasyon ve ağrıya neden olabilir. Bu durumun nedeni bağırsak duvarlarındaki basınç ya da yırtıklar da olabilir.

Divertikülitin belirtileri:

Divertikülit belirtileri çoğu durumda, birkaç gün, birkaç saat kadar devam eder. Başlıca belirtileri şunlardır:

– Ağrı

– Hareket edildiğinde artan kramplar

– Ateş yükselmesi

– İshal ya da kabızlık

– Şişlik

– İştahsızlık

Divertikül her bağırsak hastalığında olduğu gibi bazı etkenler tarafından tetiklenir. Aşırı yağlı ve kızartma besinlerin tüketilmesi bu durumun temel nedenlerinden biridir. Ayrıca yaşlanma, sigara kullanımı, hareketsiz yaşam tarzı, beslenme hataları ve kullanılan bazı ilaçlar da divertikülite neden olabilmektedir. Divertikülit tedavisine ek olarak mutlaka beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme planı oluşturulabilir. Özellikle lif içeren gıdalar mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Ayrıca düzenli egzersiz ile sindirim sisteminin daha iyi çalışması sağlanabilir. Divertikülit durumunda katı gıdaların olabildiğince az tüketilmesi önerilir. Sıvı ağırlıklı bir beslenme planı ağrı ve kramp gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz