x

Deniz Suyundan İçme Suyu Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Denizler tuzlu suları barındırdığından dolayı direkt olarak içilmeleri mümkün değildir. Bu yüzden deniz sularının içerisinde yer alan tuzun alınması gerekmektedir. Deniz suyundan içme suyu nasıl yapılır konusunu irdelediğimizde denize kıyısı olup tatlı su rezervi olmayan birçok ülkede deniz suyundan içme suyunun elde edildiğini gözlemledik. Deniz suyundan içme suyu nasıl elde edilir diyecek olursanız sistemin genel olarak su içerisinde yer alan tuzun çökeltilmesi ile gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz.

Deniz suyundan içme suyu elde etmek için çeşitli filtreleme işlemlerine tabi tutulan deniz suyu ısıtma haznelerine getirilir. Isıtma haznelerinde buharlaşma başlayınca elde edilen buhar başka bir depoya alınır ve tüm buharlaşma sağlandıktan sonra deniz suyunun içerisinde yer alan tuz ısıtma depolarında kalırken içilecek kıvamda olan su ile buharın toplandığı bölümde yer alır.

Tuzun çökeltilmesi usulüyle gerçekleştirilen bu işlem sonrasında elde edilen suyun tat bakımından damak tadımıza uygun olduğunu söylemek pek mümkün olmasa da çeşitli tatlandırıcılar ilave edilerek elde elden bu içme sularının tüketilmesi mümkündür.

Deniz suyundan ev ortamında da içme suyu elde edebilirsiniz. Bir tencere içerisine deniz suyu koyun ve tencerenin kapağına bir delik açarak bu deliğe bir botu yerleştirin. Daha sonra borunun ucunu başka bir tencereye koyun. Deniz suyunu kaynatmaya başlattığınız zaman elde ettiğiniz buhar boş tencereye geçecek ve burada içme suyu haline gelecektir. Buharı rahat bir şekilde depolamak için boruya soğuk vererek buharın tencereye ulaşmadan sıvı forma geçmesine sağlayabilirsiniz. Bu sayede basınç azalacağı için daha rahat bir depolama yapmış olursunuz.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz