x

D Vitamini Hangi Meyve ve Sebzelerde Bulunur?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

1

D vitamini kemik gelişiminde aşırı derecede önemli olan bir vitamin türüdür. Bu yüzden d vitamininin yoğun bir şekilde yer aldığı meyveler ve sebzeler gelişim çağında olan çocuklar tarafından yoğun bir şekilde tüketilmelidir. D vitamini hangi meyve ve sebzelerde bulunur konusunu irdelediğimizde karşımıza çok sayıda meyve ve sebze çıkmaktadır. D vitamini kemiklerin gelişmesine yardımcı olduğu gibi kas sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

Eksikliğinde kemiklerde güçsüzlük görüldüğü gibi dişlerde çürüme meydana geldiği gözlemlenebilir. Çocuklarınızın sağlam bir kemik yapısına ve sağlam dişlere sahip olmasını istiyorsanız kesinlikle d vitamini bakımından zengin olan meyveleri ve sebzeleri beslenme zincirlerine eklemeye özen gösterin.

D vitamini hangi meyve ve sebzelerde bulunur konusunu irdelediğimizde karşımıza süt, süt ürünleri, yumurta, tereyağı, yulaf ezmesi ve balık yağı gibi besinler çıkmaktadır. Bu besinleri beslenme zincirinize ekleyerek yeterli oranda d vitamini alabilirsiniz. D vitamininin yeterli oranda alınmaması durumunda çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. D vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar arasında sedef hastalığı, diyabet, kanser, kalp damar hastalıkları, astım ve depresyon gibi hastalıklar yer almaktadır.

Saymış olduğumuz besinlerin büyük bölümünde yüksek oranda kolesterol yer almaktadır. Bu yüzden kolesterol değeri yüksek olan kişilerin doktor tavsiyesi olmadan bu besinleri tüketmemesi gerekmektedir. D vitamini alabilmek adına diğer sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını istemiyorsanız bu konuda dikkatli olmanız faydalı olacaktır.

D vitamini özellikle gelişim sürecinde önemli olduğundan dolayı hamile olan bayanların yeterli oranda d vitamini alması gerekmektedir. Çocuk sizlerin de bildiğiniz gibi anne karnında gelişim sürecine başlamaktadır. Hamilelik evresinde dengeli bir beslenme zinciri oluşturmayacak olursanız bebeğinizin de gelişiminde ciddi problemler ortaya çıkabilir. Gelişim yetersizliği nedeniyle dünyaya gelen çocukları incelediğimizde birçoğunun kemik yapısının yetersiz geliştiğini ve bunun d vitamininin yeterli alınmamasından dolayı ortaya çıktığını görüyoruz.

Bu yüzden özellikle hamile bayanların d vitamini bakımından zengin olan besinlerden oluşan bir beslenme zinciri oluşturulması gerekmektedir. Gelişim çağı dışında d vitamini ayrıca yaşlılık döneminde de önemlidir. Yaşlılık döneminde sıklıkla görülen kemik erimesi gibi problemlerle karşılaşmamak adına ilerleyen yaşlarda da d vitamini bakımından zengin olan besinler tüketilmelidir.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz