x

Çocuklara İlaç Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

1

Canımızdan çok sevdiğimiz ve gözettiğimiz çocuklarımızın rahatsızlıklarında ilaç kullanımı çok dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu gibi yanlış tedavi yöntemleri daha ciddi sorunlarla karşılaşmanızı sağlayabilir.

Çocukların özellikle sonbahar ve kış aylarında yaşadıkları sağlık sorunu olan soğuk algınlığında kullanılan ilaç seçiminde antibiyotik ilk olarak akıllara gelen ilaçtır. Çocuklarda antibiyotiği kullanımının yan etkileri olabileceği mutlaka dikkate alınmalı ve riskli bir durumla karşılaşılmasının önüne geçilmeye çalışılmalıdır. Grip veya soğuk algınlığı rahatsızlığına yakalanan çocuklara özellikle 2 yaşı altında verilen ilaçların ciddi yan etkileri olabilmektedir.

Kalp Rahatsızlığı Olan Çocuklarda İlaç Nasıl Kullanılmalıdır?

Kalp rahatsızlığı olan çocuklarda tansiyonun yükselmesine ve ritim bozukluğuna neden olabilen bu ilaçların diğer yan etkileri arasında kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, deri döküntüleri, idrara çıkamama gibi sorunlar karşınıza çıkabilir. Çocuklarda ilaç kullanımına karar vermek ciddi riskleri beraberinde getirebileceğinden grip ve soğuk algınlığına yakalanan yavrunuzun bağışıklık sistemi ile bu hastalığı yenmesi, ilaç kullanılmamaya çalışılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. İlaç kullanmak zorunda kaldığınız hallerde doktorunuzun önerisini dikkate alarak vereceğiniz ilacı günde 3 veya 4 kez vermeniz gerekmektedir.

Çocukların soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarında uzmanlar kesinlikle antibiyotik kullanımını onaylamamakla birlikte aksi halde kalıcı sorunların yaşanması ile karşılaşılabilir. Zatürre, orta kulak iltihabı veya sinüzit rahatsızlıklarında doktorunuz tarafından onay verilerek kullanılabilecek olan antibiyotikler yeni doğan çocuklardan itibaren verilebilir.

Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalı?

Çocuklarda antibiyotik kullanımında dikkat etmeniz gereken en önemli husus doktorunuz tavsiyeleri, dozu ve ne kadar süre ile kullanılması gerektiği olmalıdır. Antibiyotiklerin az kullanılması ileride karşılaşılacak rahatsızlıklarda sonuç alınmaması sonucunu doğurabilir. Bu ilaçların en ciddi yan etkileri arasında vücuttaki faydalı mikropları öldürmesin nedeni ile bağışıklık sisteminin zayıflaması gelmektedir.

Çocuğa ilaç dışında verilebilecek tedavi özelliği olan uygulamalarda öksürük rahatsızlığında uyumadan önce bal verilmesi tavsiye edildiği gibi C vitamini yavrunuzun sağlığına daha çabuk kavuşmasını sağlayacaktır. Soğuk algınlığı ve grip rahatsızlığında çocuğunuzun rahat etmesini sağlayacak yöntemler arasında çocuğun yattığı odanın oda sıcaklığını normalden 2-3 derece düşürülmesi, burun temizliği, soğuk buhar sizlere bu konuda yardımcı olabilir.

Çocukları Hastalıktan Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Çocuklarda sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alan boğaz ağrısına karşı bitki çayı verilmesi ve bol sıvı tüketimine yönlendirilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Çocukları gripten korumak için yaşam alanlarını havalandırmanız, kalabalık ortamlarda bulunmaktan mümkün olduğunca kaçınmanız, el yıkama alışkanlığına daha hassasiyet göstermeniz, beslenmesine dikkat etmeniz, hasta kişilerle temasını önlemeniz yapılabilecekler arasında yer almaktadır.

İçindekiler

  • 1 Kalp Rahatsızlığı Olan Çocuklarda İlaç Nasıl Kullanılmalıdır?
  • 2 Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalı?
  • 3 Çocukları Hastalıktan Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz