x

Cilt yenileyen besinler hangisidir? Cilt yenileyen maskeler?

Cilt yenileyen besinler hangisidir

Son Güncelleme 16 May 2022

15

Cilt yenileyen besinler hangisidir? Cilt yenileyen maskeler?

İşte tam da bu zamanlarda cildinizi yenilemelisiniz. Peki, cilt yenilemek için evde neler yapılabilir? Cilt yenileyen besinler hangileri?

Cildinde sorun olanlar mutlaka bir dermatoloji kliniğinde bakım ve temizlik yaptırmalıdır. Ciltte sorun yoksa cilt bakım uzmanlarınca yahut evde yapılacak uygulamalarla hem temizlik hem bakım yapmak mümkün.

Evinizde de rahatça bakım yapabilirsiniz. Kuruyan cilde zeytinyağı naturel ve iyi gelen şeylerden bir tanesi sadece cildi akneli ve yağlı olanların bunu yapmaması gerekir. Cildi doğru nemlendirmek çok önemlidir. Yaz tatili hemen sonra veya kışın soğuk rüzgardan kuruyan cildinizin yenilenmeye ihtiyacı vardır.

Bu ihtiyacı bir tek bakım yaparak değil tükettiğiniz gıdalardan de alabilirsiniz. Peki hangi besinler cilde iyi gelir? Cildi yenileyen besinler hangileridir? İşte merak ettiğiniz soruların cevapı:

CİLT YENİLEYEN BESİNLER

YUMURTA

Sabah kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta, içinde bol miktarda protein barındırıyor. Protein ise kolajeni besleyen bir maddedir. Yumurtanın beyazı, glisin ve prolin de dahil olmak üzere kolajeni oluşturan öteki amino asitleri de içerdiği için en iyi kolajen kaynaklarından biridir. Sağlıklı bir birey her gün bir tane haşlanmış yumurta tüketerek cildini yenilemeye de katkıda bulunabilir.

SOMON

Somon balığı, iyi bir antioksidan olan özgür yağ asitleri, omega-3 yağ asitlerini ihtiva eder. Vücudumuz özgür yağ hücrelerini üretme yeteneğine haiz değildir bunları yiyecekler ile alarak cildin kalın, esnek ve nemli kalmasını sağlayabiliriz. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri kızarıklık, sivilceye neden olabilecek iltihabı da azaltır. O nedenle somon balığını haftada bir yemeğe özen göstermemizde hem genel sağlığımız bununla beraber cilt sağlığımız için büyük fayda var.

AVOKADO

İçerisindeki Omega 3 yağ asitleri ve öteki antioksidanların yanı sıra hepsi de cildin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek A, B, K, ve E vitaminleri bakımından zengindir. Avokadoyu doğrayarak salataların üzerinde, değişik yapılmış smotilerle yada püre yaparak ana et yemeklerinin yanında garnitür yaparak tüketebilirsiniz.

DOMATES

Domates içinde bolca miktarda likopen ihtiva eder. Likopen güçlü bir antioksidan olması ve vücudu kanser yapıcı köktencilik bileşiklerden arındırmasının yanı sıra, cilt üzerinde de ciddi antiaging etkiye sahiptir. Likopenin tesiri ısı ve yağ ile artmaktadır. Bu yüzden; çiğ yenen domatesten ziyade hafif ısıtılmış domates rendesi ve salçada daha yoğun likopen bulunur.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz