x

Cilt Sağlığı İçin Neler Yapılmalı Sağlıklı Cilt Bakımı Önerileri

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Cilt sağlığını korumak için neler yapmalıyız?

Cilt sağlığının korunması için düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekir. Kozmetik ürünlerin yanı sıra bitkisel çözümler de kullanılabilir. Cilt kuruluğu yaşanan ya da yağlı veya hassas ciltlere sahip olan kişiler özellikler düzenli bakım yapmalıdır. Cilt bakımı ciltteki ölü deri hücrelerinin arınmasına yardımcı olur ve aynı zamanda cilt lekeleri, siyah noktalar ve pigmentasyon sorunlarının engellenmesine de yardımcı olur. Cilt bakımı için şu önerilere uyulması tavsiye edilir:

Cilt bakımı nasıl yapılır evde: Cilt sağlığı için yapılması gerekenler:

  1. Sağlıklı cilt için yapılması gerekenler: Sağlıklı cilt temizliği

– Cilt temizliği cilt bakımının ilk adımıdır.

– Her gece yatmadan önce cilt yıkanmalıdır. Makyaj mutlaka temizlenmelidir. Makyaj kalıntıları, kir veya yağ birikimi gözeneklerin dolmasına neden olur. Bu da sivilce gibi cilt sorunlarına neden olabilir.

– Yüz yıkanırken sert kimyasallar ya da güçlü sabunlar kullanılmamalıdır. Bu tür maddeler içeren temizleyiciler cildin kurumasına neden olur. Yağ dengesini koruyan cilt temizleyiciler tercih edilebilir.

– Gün içerisinde yüz en az iki kez yıkanmalıdır.

  1. Sağlıklı cilt için neler yapmalı: Cilt bakım tonikleri

– Cilt temizliği kadar tonik uygulaması da son derece etkilidir. Tonik uygulaması da ciltteki kir ve yağın arınmasına yardımcı olur. Yaşlanma etkilerini azaltırken aynı zamanda sarkma gibi durumları da engeller. Cildin esnekliğini korumasını sağlar.

– Özellikle gece yatmadan önce cilt temizlenmeli ve daha sonra tonik nemlendirici uygulamadan önce cilde tonik uygulanmalıdır.

  1. Cilt sağlığını korumak için yapılması gerekenler: Gece kremi uygulaması

– Gece kremlerinin de düzenli olarak kullanılması önerilir. Cilt tipine uygun olan bir nemlendirici seçilebilir.

– Kuru cilde sahip kişiler hafif kremler yerine daha yoğun kıvamdaki kremler kullanmalıdır.

  1. Cilt masajı nasıl yapılır?

– Masaj kan akışını uyarır. Bu şekilde cildin daha parlak ve canlı olmasını sağlar. Masaj aynı zamanda tıkanmış gözeneklerin açılmasını sağlar ve ölü deri hücrelerini ciltten arındırır.

– Cilde masaj yapmak için bitkisel yağlardan yararlanılabilir. Özellikle E vitamini yağı ya da zeytinyağı kullanılması önerilir. Badem yağı da kullanılabilir.

– Yağ uygulamalarının ardından cilt sıcak bir havlu ile temizlenebilir.

  1. Cilt için nemlendirici kullanımı

– Cilt temizliği ve tonik uygulamalarının yanı sıra cildin nemli kalması da son derece önemlidir. Cildin nemlendirilmesi yaşlılık belirtilerini azaltırken aynı zamanda cilt esnekliğini korur.

– Cilt tipine uygun nemlendiriciler seçilmelidir. Yağlı ciltlerde su bazlı ürünler kullanılmalıdır. Kuru ciltlerde ise yoğun kıvamdaki nemlendiriciler kullanılabilir.

– Cildi nemlendirmek için nemlendirici kremlerin yanı sıra doğal çözümler de kullanılabilir. Tereyağı laktik asit içeriği ile doğal ve mükemmel bir nemlendiricidir. Laktik asit cildin yüzeyindeki kir, yağ ve ölü hücrelerinin arınmasını sağlarken cilt soyulmalarını engeller.

– Bir bezin içerisine biraz tereyağı konulduktan sonra cilde uygulanabilir. Aynı şekilde bir pamuk yardımı ile süt de cilde topikal olarak sürülebilir.

  1. Cilt peelingleri

– Ciltteki ölü derilerin atılmasına yardımcı olan en etkili çözüm peeling uygulamalarıdır. Kirin de arınmasına yardımcı olan bu uygulamalar her gün yapılmamalıdır. Haftada 1 ya da 2 kez düzenli olarak yapılabilir.

– Peeling uygulamaları cildin genç, taze ve parlak kalmasına yardımcı olur. Sivilce sorununu engeller ve yağ dengesinin korunmasını sağlar.

– Biraz şeker ve limon suyu ya da gül suyu karıştırılarak cilde masaj yapılabilir. Bu karışım 5 dakika ciltte bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır. Son olarak cildin soğuk su ile durulanması önerilir.

Cilt sağlığının korunması için dengeli bir beslenme planı oluşturulmalı ve tüketilen su, meyve suyu ve bitkisel çay miktarı artırılmalıdır.

 

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz