x

Cilt kesisi nedir?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Cildin keskin ya da pürüzlü bir madde nedeni ile kesilmesi sonucu oluşan yaralanmalar cilt kesisi olarak tarif edilmektedir. Cilt kesikleri çoğu zaman ciddi olmayan küçük kazalar sonucu meydana gelen yaralardır ve tedavi edilmesine gerek kalmadan kendiliğinden iyileşmektedir.

Ancak daha ciddi ve geniş kapsamlı cilt kesilmesi durumlarında yaraya dikiş atılması gibi cerrahi müdalaler gerekebilir. Cilt kesisi özellikle de mutfakta yemek yapan ev hanımlarının ve çocukların sıklıkla başına gelmektedir.
Cilt kesisi meydana geldiği anda yapılması gereken ilk şey yaranın bulunduğu bölgenin temizlenmesidir. Böylelikle yaranın bulunduğu bölgeden vücuda mikropların girmesinin önüne geçilmiş olur. Yara iyice temizlendikten sonra ise yaranın bulunduğu alan  yara bandı ile kapatılabilir.

Cilt kesiğinin oluştu alandaki kanama bir türlü geçmiyorsa ya da yaranın bulunduğu alan kızararak şişlik oluşturduysa mutlaka bir doktora danışılması gerekir. Çünkü yaranın mikrop kapması vücutta enfeksiyon oluşmasına neden olabilecek son derece ciddi bir durumdur. Zamanında önlem alındığı takdirde son derece basit olan cilt kesisi tedavisi için izlenecek yol hastanın genel sağlık durumu ve yaralanmanın boyutuna göre belirlenmelidir.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz