x

Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir: Cilt Çatlakları İçin Bitkisel Çözümler

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

1

Cilt çatlakları neden oluşur?

Cilt çatlakları cildin esnekliğini kaybetmesi sonucu oluşur. En sık görülen nedeni ani kilo alınması ve ani kilo verilmesidir. Cilt çatlakları için krem ve losyonlar kullanılabilir. Ayrıca cilt çatlakları için doğal çözümler de uygulanabilir.

Cilt çatlakları nasıl geçer: Cilt çatlaklarına doğal çözümler

  1. Cilt çatlakları için kahve limon

– Kahve, cilt çatlakları için kullanılan en etkili çözümdür. Cildin sıkılaşmasına yardımcı olan yararlı kimyasallar içerir.

Nasıl uygulanır?

– Biraz kahve öğütülür. Ardından içerisine sıcak su ve biraz limon suyu eklenerek ince bir hamur haline getirilir. Bu hamur biraz da aloe vera jel ile karıştırılır. Karışım cilt çatlaklarının üzerine uygulanır ve 5 dakika kadar cilt ovulur.

– Etkilenen alanların üzeri sıcak bir bez ya da havlu ile kapatılarak 15 ya da 20 dakika kadar bekletilir.

– Uygulama sonrasında cilt normal su ile durulanır ve ardından cildi nemlendirmek için biraz zeytinyağı uygulanır.

– Bu işlem düzenli olarak 1 hafta boyunca her gün yapılmalıdır.

  1. Cilt çatlaklarına iyi gelen bitki: Yonca yaprağı

– Yonca yaprağı de cilt çatlaklarında önerilen çözümlerden biridir. Cilt sağlığını korur ve cilt için faydalı olan amino asitler, vitamin E ve vitamin K içerir.

Nasıl uygulanır?

– Yonca yaprakları kurutulur. Ardından ezilerek toz haline getirilir. Bu toz biraz papatya yağı ile karıştırılarak pürüzsüz bir hamur haline getirilir. Elde edilen hamur cilt çatlaklarının üzerine uygulanır. 5 dakika kadar cilde masaj yapılır. 15 dakika ciltte bekletilir ve ardından su ile durulanır.

– Bu işlem en az bir hafta boyunca günde 2 ya da 3 kez yapılmalıdır.

  1. Cilt çatlaklarına çözüm: Patates

– Çiğ patates cilt sağlığını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda cildin onarılmasını sağlar. Cilt için son derece faydalı olan mineraller ve vitaminler içerir.

Nasıl uygulanır?

– Patates dilimler halinde kesilir. Etkilenen cilt alanları bu patates dilimleri ile ovulur. Patates suyunun cilde temas etmesi gerekir. Patates suyu ciltte kuruduktan sonra ılık su ile durulanır.

– Bu işlem düzenli olarak her gün yapılmalıdır.

  1. Cilt çatlakları için yağlar: Hint yağı

– Hint yağı da cilt çatlaklarına karşı önerilen bitkisel çözümler arasındadır. Çatlakların görünümünü azaltırken aynı zamanda cildi nemlendirir.

Nasıl uygulanır?

– Birkaç damla hint yağı cilt çatlaklarının üzerine uygulanır. Bir süre cilde masaj yapılır ve yağ cilt üzerinde 10 ya da 15 dakika kadar bekletilir. Ardından ıslak ve temiz bir bez ile silinir.

– Bu işlem sonuç alana kadar her gün bir kez yapılmalıdır.

Cilt çatlakları nasıl önlenir: Cilt çatlakları için doğal yöntemler:

– Her gün en az 10 bardak su içilmelidir. Su tüketiminin artırılması cildin nem kaybetmesini engeller. Cildin esnekliğinin korunması için sıvı tüketimi mutlaka artırılmalıdır.

– Kahve ve çay gibi su kaybına neden olan içecekler tüketilmemelidir.

– Bol bol taze meyve ve sebze tüketilmesi önerilir. Özellikle proteinler ve mineraller, çinko, vitamin A, vitamin C, D ve E içeren besinler tüketilmelidir. Havuç, tatlı patates, narenciyeler, süt, yumurta, balık, fındık, et ürünleri, lif yönünden zengin besinler, süt ürünleri, avokado, ayçiçeği tohumu ve çilek mutlaka beslenme düzeninde bulunmalıdır.

– Ani kilo kaybı ya da alımı yaşanmamalıdır.

– E vitamini, Hindistan cevizi yağı, portakal yağı gibi yağlar ile birlikte kakao ve shea yağı ve zeytinyağı ile cilde düzenli olarak masaj yapılabilir.

– Cilt peelingi yapılabilir. Peeling işlemi ciltteki ölü deri hücrelerinin ve kirin temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kan dolaşımını uyarır ve yağ birikimlerine engel olur.

– Düzenli olarak egzersiz yapılması önerilir. Hafif ve orta düzeydeki egzersizler yapılabilir.

– Cildin sürekli nemli tutulması için nemlendiriciler ve losyonlar kullanılabilir.

Cilt çatlakları oluşmadan önlenmelidir. Var olan çatlakların azalması için ise bu çözümler uygulanabilir. Eğer uygulamalara rağmen bir sonuç alınamıyorsa cilt doktoruna başvurulmalıdır.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz