x

Çikolata Kisti Olan Hamile Kalabilir Mi?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

2

Çikolata kisti olan bayanlar hamile kalma konusunda ciddi sıkıntı çektiklerinden dolayı çikolata kisti olan bayanların büyük bölümü çikolata kisti olan hamile kalabilir mi sorusunu sormaktadır. Bayanlarda en çok gözlemlenen hastalıklardan birisi olmasından dolayı sizlere çikolata kisti ve hamilelik konusunda bilgi vereceğiz. Sessiz çığlıklarınızı seslendirmek adına konuyu sorulan bir soru üzerinden yola çıkarak aydınlatacağız.

Soru: Çikolata kisti olan kişi hamile kalabilir mi? Yumurtalıklarımda çikolata kisti olmasından dolayı doğal yoldan hamile kalmıyorum. Çikolata kisti olan kişilerin tümümü doğal yoldan hamile kalamıyor yoksa problem bendemi anlamış değilim. Bana çikolata kisti olan kişinin nasıl hamile kalabileceğine dair bilgi verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Sayın takipçimiz öncelikle geçmiş olsun. Çikolata kistinin ne olduğunu bilmiyordum. Sorunuz üzerine araştırma yaptım ve halk arasında çikolata kisti olarak bilinen fakat gerçek adı endometriozis olan çikolata kistini sizler için araştırdım. Çikolata kisti olan kişilerin büyük bölümü hamile kalmakta zorlanıyor hatta tedavi edilmemesi durumunda çikolata kisti kişinin kısırlaşmasına bile sebep olabiliyor. Endometriozis hastalığını bilmeyenler için öncelikle endometriozis kistinin yani çikolata kistinin belirtilerinden bahsetmek istiyorum.

Adet döneminde ağrı, ilişki sonrasında ağrı, bağırsaklarda düzensiz çalışma, ishal ve damla şeklinde kanama endometriozis yani çikolata kistinin başlıca belirtileri. Bu tip durumlardan muzdarip iseniz en kısa zamanda uzman bir doktora görünmeniz gerekiyor. Şimdi sizin sorunuza gelecek olursak; çikolata kisti olan kişilerde hamilelik oranı çok düşük bunun başlıca nedeni ise rahim içini endometriyum denilen maddenin kaplıyor olması.

Çikolata kistine yakalandıysanız sakın yumurtalıklarınızı aldırmayınız. Çoğu doktor ameliyatı kısa sürede bitirmek için sizleri düşünmüyor ve yumurtalıklarınızı alıyor. Endometriyum ameliyat ile uzman kişiler tarafından alınmalı. Endometriyum maddesinin yanlış alınması yumurtalıklara zarar verebilir. Hamile kalamamanız büyük nedeni çikolata kistidir. En yakın zamanda bir doktora görününüz.

Çikolata kisti bazı bayanlar tarafından önemsenmese de olay evlat sahibi olmaya yani hamile kalmaya geldiğinde ciddi sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Evlat sevgisinden mahrum kalmamak adına hastalığınızı en kısa zaman içerisinde tedavi ettirmenizde fayda var.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz