x

Bulimia Hastalığı Nasıl Geçer: Bulimia Hastaları İçin Diyet

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Bulimia neden oalur?

Bulimia, bir çeşit yeme sorunudur. Bulimia nervoza olarak da bilinir. Gizlice büyük miktarda yemek yeme atakları ile karakterizedir. Çok fazla yemek yenmesinin ardından suçluluk hissi oluşur. Bu his ile kişi kusarak yediklerinin dışarı çıkmasını sağlar.

Bulimia hastalığına nasıl yakalanılır?

Psikolojik bir sorun olan bu durum bir süre sonra alışkanlık haline gelir. Vücut bu duruma uyum sağlar ve kişi kendini kusturmaya çalışmasa da kusma durumu devam eder. Bu de beslenme eksikliklerine ve ani bir şekilde çok fazla kilo verilmesine neden olur. Obezite kadar ciddi bir sağlık sorunu olan bulimia durumunda kesinlikle doktor tedavisine başvurulmalıdır. Hem psikolojik hem de besin öğelerinin alınmasına dayanan tedaviler uygulanabilir. Saplantı haline gelen diyet ve kilo verme isteğinin neden olduğu bulimia kontrol altına alınmadığında ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir.

Yeme sorunları arasında en sık görülen yeme bozukluğu olan bulima durumunda kişiye uygun bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Sağlıklı kalori içeren besinlerden oluşan beslenme planının yanı sıra düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite de önerilir. Bu aktiviteler kasların tekrar eski gücüne kavuşmasına yardımcı olurken kişinin daha enerjik olmasını sağlar. Beslenme düzeninde olması gereken besinler ve uygulanması önerilen bitkisel çözümler şunlardır:

Bulimia hastalığından nasıl kurtulunur: Bulimia hastaları nasıl beslenmeli?

  1. Bakliyatlar

– Baklagiller bulimia durumunda beslenme düzeninde mutlaka olması önerilen besinler arasındadır. Bu besinler vücut için faydalı besin öğelerini içerirken aynı zamanda düşük kalori içerir. Lif içeriğinin yüksek olması ile sindirim sisteminin gelişmesini sağlar.

– Fasulye ve nohut gibi bakliyatlar tokluk hissi yaratırken aynı zamanda kişiye canlılık verir. Kilo verme ile oluşan halsizlik ve yorgunluk hissini azaltır.

– Her gün iki kez bir fincan pişmiş bakliyat mutlaka tüketilmelidir.

  1. Bulimia hastalarına beslenme önerileri: Salatalar

– Taze sebzelerde oluşan salatalar da tüketilebilir. Özellikle havuç, salatalık, marul, domates ve soğan gibi besinlerin kullanılması önerilir.

– Salatalara bir limon ve biraz tuz ile biber de eklenebilir.

– Her gün 2 büyük kase salata tüketilebilir. Salata sağlıklı besin öğelerinin alınmasına yardımcı olurken aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo alınmasını sağlar.

  1. Bulimiaya iyi gelen besinler: Brüksel lahanası

– Brüksel lahanası da bulimia durumunda önerilir. Bu gıda vücut için gerekli olan birçok besin öğesini içerir.

– Aynı zamanda etkili antioksidan özellikleri olan brüksel lahanası gece suda ıslatılır. Sabah süzülerek tüketilir. Suyu da içilebilir.

– Brüksel lahanası salatalara eklenebileceği gibi haşlandıktan sonra üzerine limon suyu ve tuz eklenerek de tüketilebilir. Her gün bir kase kadar tüketilmesi yeterli olacaktır.

  1. Bulimiaya faydalı gıdalar: Ayran

– Bir bardak taze ayran her gün düzenli olarak tüketilebilir. Ayran az miktardan kalori içerirken aynı zamanda yararlı besin öğelerini içerir.

– Özellikle yayık ayranı günde 3 ya da 4 barda kadar tüketilebilir.

  1. Bulimia hastalığına iyi gelen besinler: Taze meyve suları

– Taze meyve suları da düzenli olarak tüketilebilir. Dürtü kontrolü sağlarken aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo alınmasını sağlar.

– Meyve suyu tüketimi tokluk hissi oluştururken zihni yatıştırır.

Bulimia çok tehlikeli bir yeme sorunudur. Öncelikle bu sağlık sorununa sahip olan kişinin psikolojik destek alması sağlanmalıdır. Daha sonra uygun bir beslenme planı oluşturulmalı ve sağlıklı beslenme düzenine yavaş yavaş geri dönülmelidir. Terapiler ile kusma dürtüsü ve kilo takıntısı da kontrol altına alınmalıdır. Kontrol altına alınmadığında ölüme bile neden olan blumia belirtileri kişinin yakınları tarafından far edildiğinde, en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna ve diyetisyene başvurulmalıdır.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz