x

Bonfile Nedir? Antrikot Nedir? Bonfile vs Antrikot Arasındaki Farklar Nelerdir?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Büyükbaş hayvan eti, hayvanın çıktığı yere göre değişik lezzetlerde ve isimlerde olabiliyor. Örneğin bonfile, antrikot, kontrfile, tranç vb… Bunun yanında etin doğranış şekliyle alakalı olup etin çeşidini belirtmeyen kuşbaşı, sote, kıyma ve biftek gibi isimler de vardır. Peki hayvanın etleri arasındaki bu isimlendirme farkları nelerdir, örneğin bonfile ile antrikot arasındaki fark nedir, kısaca bu farklara bir göz atalım istedik.

Dana etine neden farklı isimler verilir?

Aynı hayvanın farklı bölgelerinden çıkan etlere değişik isimler verilmesinin temel nedeni etin lezzet oranı ve hayvanda az ya da çok bulunur oluşudur. Örneğin bir büyükbaş hayvanda bonfile çok az çıkar, bu yüzden değerlidir; döş eti ise daha fazladır bu yüzden daha ucuzdur.

Aynı zamanda etin yağ oranı, kas oranı gibi etmenler de fiyatı belirler. Hayvanın boyu sürekli hareket halinde olduğu için az yağlı bol kaslıdır, göbek kısmındaki etler ise çok yağlı, az kaslıdır vb…

Antrikot ile Bonfile arasındaki farklar nelerdir?

En çok birbirine karşılaştırılan et kısımları antrikot ve bonfiledir. Çünkü bu iki et çeşidi büyükbaş hayvanın yakın bölgelerinden çıkar. Aşağıdaki resimde bu iki et çeşidinin hangi bölgelerden çıktığı görülmektedir.

Buna göre bonfile hayvanın neresidir diye soracak olursak; büyük baş hayyanın böbrek yatağından başlayarak belin iki yanından uzanan ve kastan oluşan et parçasıdır. Bonfilede iç yağı ve sakatat bağlantıları yoktur, gevrek bir ettir.

Antrikot hayvanın neresindedir derseniz o da hayvanın göğüs omurları üzerinden boyuna doğru uzanan ettir. Bonfilenin üzerinde yer alan kısım ise kontrefiledir ve genelde antrikot ile beraber anılır.

Pirzola Hayvanın Neresidir?

Pirzola, bonfile ve antrikottan farklı olarak kemikli bir ettir ve hayvanın sırt kısmında yer alan kaburgalardan elde edilir. Daha çok kuzu ve koyundaki pirzola tüketilir. Izgara ve kızartma yöntemi en tercih edilen pişirme çeşididir.

Yazımızın asıl amacı olan Antrikot ile Bonfilenin Arasındaki Farkları Tablo halinde tekrar gözden geçirelim:

Bonfile Antrikot
Kemik Durumu Kemiksiz Kemiksiz
Yağ Durumu Yağsız Çok az miktarda olabilir
Kas durumu Tamamı kastır Büyük kısmı kastır
Fiyat Daha Pahalı Pahalı

 

İçindekiler

  • 1 Dana etine neden farklı isimler verilir?
  • 2 Antrikot ile Bonfile arasındaki farklar nelerdir?
  • 3 Pirzola Hayvanın Neresidir?

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz