x

Bolu Abant'ta gezilecek yerler? Abant'a nasıl gidilir? Abant nerede? Abant'ta ne yenir?

Bolu Abant'ta gezilecek yerler

Son Güncelleme 16 May 2022

16

Bolu Abant'ta gezilecek yerler? Abant'a nasıl gidilir? Abant nerede? Abant'ta ne yenir? 

Türkiye'nin tabiatına kucak açabileceğiniz gezi rotaları oluşturabilirsiniz. Bilhassa pak havasıyla her sene binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını aralayan Bolu tam da aradığınız yer! Hem İstanbul'a yakın olması hem de huzur veren havasıyla ziyaretçilerine hoş anlar yaşatan Bolu'da Abant kesinlikle görülmesi şart olan yerler arasında. Gelin, yemyeşil manzaralarıyla gününüze neşe katacak Abant'ı beraber adım adım keşfedelim.

Abant, İstanbul'a yakın olmasından dolayı pek çok kişinin gezi kılavuzunda ilk sıralarda bulunmaktadır. İstanbul'a takriben 280 kilometre uzaklıkta yer alan Abant, Bolu'nun Mudurnu kazasına bağlıdır. Şehir merkezinin 34 kilometre güneybatısında yer alan Abant, günü birlik geziler için de oldukça ideal bir konumdadır. 

Yeşilin kahverengi, sarı, turuncu, kırmızı ve mavi ile buluştuğu Abant'ta sanki bir yağlı boya tablosuna bakıyor gibi hissedebilirsiniz. Her yanında ayrı bir güzelliğe ev sahipliği yapan Abant'ta göl kenarında piknik yapabilir veyahut suskun bir yürüyüşle yoğun tempodan uzaklaşabilirsiniz. 

Abant'a gelirseniz kesinlikle yakınlarda yer alan Örmeci Yaylası, Sinekli Yaylası, Samandere Şelalesi ve Güzeldere Şelalesini görmelisiniz.

Sonbaharın son ayını yaşayacağımız şu günlerde Aralık bizlere uzaklardan göz kırpıyor. Eğer Abant'a Aralık ayında gitmeyi planlarsanız; her yıl Aralık'ta düzenlenen Hamsi Festivali'ne gidebilirsiniz.

Her yaş grubuna hitap eden etkinliklerle eğlenceli anlara ev sahipliği yapan festivalde Karadeniz'e özgü halk oyunlarını izleyebilirsiniz. 

ABANT GÖLÜ

Bolu'nun 35 kilometre güneybatısında yer alan Abant Gölü, yer altında meydana gelen tektonik çöküntüler sebebiyle büyük taş blokların vadiyi doldurmasıyla şuan ki haline kavuşmuştur. 1350 metre yükseklikte yer alan göl, Abant Dağları üzerindedir.


Yer altı suları ile beslenen gölün etrafında pek çok nebat türüne rastlanmaktadır. Bilhassa sarıçam, karaçam, kayın, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ardıç ağaçları ve ormangülü, ılgın, fındık, muşmula, papazkülahı, alıç, çobanpüskülü, kuşburnu, eğrelti, böğürtlen, çilek, nane, frambuaz, sarmaşık, ısırgan ve atkuyruğu gibi pek çok ağaç ve nebat türü gölü çevrelemektedir. 

Diğer taraftan gölün etrafında pek çok balık türünü de görebilirsiniz. Dilerseniz burada sene belirli dönemlerinde fiyat karşılığı olta ile balık tutabilirsiniz. 

Abant gölüne gelirseniz; yanınıza çadır almayı da unutmayın!

Burada kamp alanlarından yararlanarak kamp yapabilirsiniz. Bilhassa Samat Yaylasının yakınlarında büyük bir kamp alanı bulunmaktadır. 

Abant Gölüne yolunuz düştüyse gölün girişinde yer alan Köy Pazarına uğrayarak yöre halkının yaptığı ürünlerden satın alabilirsiniz. Dağ reçelleri, çeşit çeşit peynirler, mis kokulu tereyağı ve el emeği erişteler... Her biri sizlere sanki lezzet şöleni yaşatacak.

ABANT TABİAT PARKI 

Muhteşem bir güzelliği gözler önüne seren Abant Gölü aslına bakarsanız 1200 hektarlık bir alanı kapsayan Abant Tabiat Parkı içerisindedir. Yeşil bir orman denizini anımsatan tabiat parkı 1988 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altındadır. 


Abant Tabiat Parkı doğa tutkunları için adeta biçilmiş bir kaftan niteliğinde olmakla beraber burada sakin ve huzur dolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Eğer fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız harika kareleri objektifinizden görmeniz de mümkün.

ABANT'TA NE YENİR?

Yemekleriyle de büyük üne sahip olan Bolu Abant'a giderseniz; mutlaka Ovmaç Çorbası, Çantıklı pide, Kedi batmaz, Kaldırık dolması, Mengen pilavı ve Kara Kabak Tatlısını tatmanızı öneririz. 

Abant'ın temiz havasında kahvaltı yaparken sıcacık çay eşliğinde Kabaklı Gözleme denemeden dönmeyin derim!Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz