x

Bir İş Danışmanı İşletmenize Nasıl Faydalı Olabilir?

toplantı yapan adamlar

Son Güncelleme 06 July 2022

31

Küçük işletme sahipleri, işletme danışmanı planlaması, finansal projeksiyonlar, çalışan yönetimi ve müşteri kazanımı gibi birçok sorunla karşı karşıyadır. Yeni başlayanlar veya hızla büyüyen şirketlerin bu sorunları ele alması daha da zor.

Kendi işinizi yürütme süreci zor olabilir bunun bir çok nedeni vardır. Peki ya iş planlarını, pazarlamayı ve aradaki her şeyi halledebilecek biri varsa? İş danışmanları daha önce böyle bir kelime duydunuz mu bilmiyorum ama her iş için danışmak bulunmaktadır ve firmanıza önemli değerler sağlayabilirler

İş Danışmanları İşletmelere Nasıl Yardımcı Olur?

İş söz konusu olduğunda, hayal edebileceğinizden çok daha fazla danışmanınız var. Mali danışmanlar, hukuk danışmanları ve iş planlayıcıları ise en yaygın olan danışmanlardır. Bu uzmanların her birinin yeri ve zamanı vardır, ancak her zaman gerekli değildirler.

Danışman, firmaların stratejilerini ve planlarını geliştirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra pazarlama, finans ve hatta geliştirme konularında yardımcı olan kişidir. İş konusunda uzmanlaşmış bir danışman, daha önce bahsedilen danışmanların aksine, her şeyi biraz yapabilir. Bir işletme sahibi olarak onları, uzmanlıklarını ihtiyaç duyulan yerlerde kullanan ve en çok ihtiyaç duyulan alanları araştıran personeller olarak düşünebilirsiniz.

çalışma masası

Diyelim ki yeni bir ürün çıkardınız. Günlük iş yönetimi ile boğulmuş olsanız da, bu ürünü başarılı bir şekilde piyasaya sürmenin işiniz için olağanüstü değerli olabileceğinin farkındasınız. İş danışmanı desteğine sahip olmak, varlığınızın gerekli olduğu endüstriyi yönetmeye daha fazla odaklanmanıza izin verebilir.

Bir İş Danışmanını Tam Potansiyeline Göre Kullanmak

Bir iş danışmanı tutmak ve işleri sizin için yönetmesine izin vermek her zaman başarıya giden kesin bir yol değildir. Bu başarının bir kısmı katılımınız ve desteğinizden geliyor. Bu ipuçları, sizin ve danışmanınızın harika bir iş ilişkisi kurmanıza yardımcı olacaktır.

Sektörünüzü Tartıştığınızdan Emin Olun.

Sektörünüz hakkında bilgili olduğunu iddia eden bir danışman bile size uzman tavsiyesi sağlayamayabilir. Bir serbest çalışanı işe almadan önce, tüm seçenekleri anlamaları için sektörünüzü iyice tartışın. Sektörünüzü anlayan deneyimli danışmanlar, ilk elden deneyimlerden tavsiyelerde bulunabilirler.

Sınırları Tanımlamak

Profesyonel iş danışmanları, seçtiğiniz alanda kalacaktır. Sonuç olarak, sınırları erken belirlemek ve bunların ne ölçüde dahil edilmesini istediğinize karar vermek çok önemlidir. Mali durumunuzu planlamanıza yardımcı olacak bir mali danışmana ihtiyaç var mı? Ya kuş bakışı izlemelerini ve büyük resim stratejisine odaklanmalarını tercih ederseniz? Günlük operasyonlara katılımlarının derecesi en baştan belirtilmelidir.

İşinizi Çevrelerinde Planlayın

Her iki durumda da, bir iş danışmanının planınızı gözden geçirmesi kötü bir fikir değildir. Muhtemelen daha önce birçok kez gözden geçirilmiştir, bu yüzden bir şeyleri gözden kaçırmış olabilirsiniz. Yeni başka bir bakış açısı sağlayabilecek ve altta yatan sorunları belirlemenize yardımcı olabilecek bir iş danışmanından tavsiye almak çok önemlidir.

Hedeflerinizi Belirleyin

Hedefler, bir yönetici için olduğu kadar iş danışmanı için de çok önemlidir. Bir danışmanı işe almadan önce yardım aradığınız kilometre taşlarını ve hedefleri düşünmelisiniz ve danışmanınız işe aldıktan sonra bu hedefleri sizinle birlikte gözden geçirmelidir. Size pahalıya mal olan danışmanlarınız değil, işinizi ileriye taşıyan danışmanlarınız olmasını sağlamak mükemmel bir yaklaşım olabilir.

Ekip Çalışması Anahtardır

İş danışmanınız ekibiniz tarafından erişilebilir olmalıdır. Çalışanlarınızın işinizle ilgili değerli bilgiler sağlaması, danışmanın daha net bir resim geliştirmesine ve daha bilinçli kararlar vermesine olanak sağlayabilir. Ayrıca, şirketinizin beklenmedik ve faydalı bir dönüş yapmasına yardımcı olmak için çalışanlarınızdan yeni fikirler üretebilirsiniz.

Güvenilir İş Büyümesi!

Doğru danışmanla, küçük işletmenizin stresinin bir kısmını atabilirsiniz. Yanınızda bir iş danışmanıyla, vizyonunuza odaklanmak için daha fazla ve strateji, pazarlama vb. hakkında endişelenmek yerine başka şeylere odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Ekip çalışması bir işletmenin başarısı için çok önemlidir. Sonunda araştırmanızı yaparak sektörünüzde başarılı olmanıza yardımcı olacak iş danışmanlarını bulacaksınız .

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz