x

Bergamot Çayı Zayıflatırmı: Bergamot İle Kilo Verme

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Bergamot çayı aromatik tadıyla yaygın olarak tercih edilen çaylardan biridir. Bu çay ingiliz çayı olarak da bilinir. Tatlı vir kokusu olan bergamot çayı normal çay ile bergamot bitkisi harmanlanarak yapılır. Bergamot çayı pek çok faydaya sahiptir. Genel sağlık açısından faydalı olduğu kadar kilo vermeye de yardımcı olur.

Bergamot zayıflatırmı: Bergamotla zayıflama:

– Yapılan araştırmalara göre bergamot çayı kilo verme sürecini olumlu etkiler. Bu çaya lezzet veren narenciye özü kilo kaybında önemli bir rol oynayabilir. Bu öz metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda mideyi korur ve kolesterol dengesinin korunmasını sağlamaya yardımcı doğal maddeler de içerir.

– Bergamot çayı tüketimi kas hacminin artmasına yardımcı olur. Yağ yakımını da hızlandırır. Bu şekilde hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi teşvik eder.

– Bergamot çayı yağ yakma sürecini uyarır. Ayrıca vücuttan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Vücutta detoks etkisi yaratır.

– Her gün düzenli olarak 2 ila 4 bardak bergamot çayı tüketilebilir. Kilo verme sürecinde şeker eklenmeden tüketilmesi önerilir. İçerisine tat katmak için bir çay kaşığı bal eklenebilir. Kalori yakımını artırmak için içerisine birkaç damla limon suyu da eklenebilir.

Bergamotun faydaları nelerdir?

– Bergamot çayı kalp hastalığı riskini azaltır ve kalbi korur.

– Akciğer kanseri, yemek borusu kanseri, pankreas kanseri, kolorektal kanser, mesane kanseri ve ağız kanseri de dahil olmak üzere farklı tiplerdeki kanserleri önler.

– Yapılan araştırmalar kötü kolesterolü de düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

– Damar ve arter tıkanıklığı riskini düşürür.

– Midede bakteri üremesini önler. Aynı zamanda mide asidinin mideye zarar vermesinin de önüne geçer.

– Kahvedeki gibi kafein içermez ancak aynı kahve gibi uyarıcı etkileri vardır. Enerji düzeylerinin yükselmesini sağlar.

– Sindirim sisteminin gelişmesini sağlar. Özellikle mide bulantısı, karın ağrısı ve kabızlık ile hazımsızlık gibi sorunların riskini azaltır.

– Kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

– Bergamot çayının tüketilmesi bağışıklık sistemini de geliştirir. Hastalıklara karşı koruma sağlar.

– Beden ve zihin sağlığı için yararlıdır. Antidepresan ve antioksidan özelliklere de sahiptir.

Bergamotlu çay ile zayıflamak için her gün 3 bardak kadar tüketilmesi yeterlidir. Ancak sadece çay tüketilmesi kilo verdirmez. Mutlaka beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Yeşil sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Özellikle brokoli, brüksel lahanası, marul ve ıspanak mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin gıdaların da beslenme düzeninde olması gerekir. Özellikle yağlı balıklar haftada 3 kez tüketilebilir. Yağsız et ürünleri ile yağsız süt ve süt ürünleri de tüketilebilir.

Yağlı ve kızartma olarak hazırlanan gıdalar yerine, besinlerin haşlama ya da ızgara olarak hazırlanması önerilir. Kilo verme sürecinde gazlı ve asitli içecekler yerine bitkisel çaylar ile sebze suları da tüketilebilir. Özellikle sebze suları içerdiği antioksidanlar ile vücutta yağ yakımını önleyen toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Her gün düzenli olarak egzersiz de yapılmalıdır. 30 dakikalık yürüyüş ya da hafif tempolu koşu yapılabilir. Ayrıca haftanın 3 ya da 4 günü kardiyo ya da ağırlık egzersizleri de yapılabilir. Stres düzeylerinin yüksek olması kilo vermeyi engelleyebilir.

Bu nedenle stresin de kontrol altına alıması gerekir. Bu nedenle yoga ve meditasyon gibi teknikler kullanılabilir. Özellikle nefes egzersizleri stresin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Tüm bu önerilere uyulması sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olur. Bergamot çayının tüketiminin yanı sıra beslenme düzenine dikkat edilmesi ve düzenli egzersiz yapılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz