x

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer? Bebeklerde Hıçkırık Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

2

Bebeklerin doğduklarından itibaren 1 ile 3 sene içerisinde rutin olaylarından biri de hıçkırıklarıdır. Bu durum birçok acemi anne babanın endişe duymuş olduğu bir durumdur. Doktorlar tarafından hitap şekli olarak da “ yeni doğan hıçkırığı” olarak da bilinen bu durum bazı durumlarda endişe uyandırabilmektedir.

Fakat yapılan araştırmalar ile birlikte bu durumun normal olduğu ve her ne kadar endişe uyandırılsa da bebeğin sindirim sisteminin sağlıklı olduğunu göstermektedir. Bebek de oluşan hıçkırık durumu sindirim sisteminin geliştiğine, gelişim sürecinin düzenli olarak işlediğinin göstergesi olduğundan hıçkır bebek gelişiminde önemli yer tutmaktadır.

Hıçkırık Neden Oluşur?

Yapılan bilimsel araştırmalar göre bebeklerde hıçkırığın oluşma sebebi genel olarak yapılan beslenme öğünlerinden sonra ortaya çıkar. Oluşan sebebin genel hatlarıyla 2 farklı nedeni bulunmaktadır. İlk olarak bebeğin doyduğunu ve daha fazla yemek istemediğini belirtmiş olduğu bir durum olmaktadır. Böyle durumda bebeğiniz gerçekten fazla yemek yediğini düşünüyorsanız bebeğinize o öğün için daha fazla yemek vermeyiniz.

İkinci oluşan durum ise bebeğin gelişim sürecinden ötürü bebeğin midesinin genişlemesi ve diyaframa oluşturulan baskıdan dolayı oluşan geri dönüt diyebiliriz. Bunların dışından yeni doğan bebeğin gelişiminin iyiye gittiği ve sindirim fonksiyonlarının en iyi şekilde cevap verdiği sağlıklı şekilde çalışıyor olması bebeğin hıçkırığının oluşturulmasını sağlamaktadır. Geliştirilen kalp ve akciğer organlarının sinirlere olan baskısı uyanılarak hıçkırma refleksini tetiklemesinden ibarettir.

Hıçkırık Geçirilme Yöntemleri

Birçok anne ve babanın merak ettiği sorulardan en önemli olanı “bebeklerde hıçkırık geçirme yöntemleri” bu soru birçok kişi tarafından araştırmalar dahilinde farklı farklı sonuçlar ortaya çıkarılabilmektedir. Hıçkırık geçirme yöntemlerinden bir tanesi de gaz çıkararak hıçkırık çıkarma yöntemleri arasına girmektir.

Bebek de bulunan gazın iyi bir şekilde çıkarılması sağlanırsa bebek de oluşan hıçkırığın da ani bir şekilde geçmesi sağlanmaktadır. Bu durumun yanı sıra annenin bebeği emzirerek hıçkırık geçirilmesi sağlanmaktadır. Bebek emzirilmesine rağmen hıçkırığın devam etmesi durumlarında ise birkaç çay kaşığı su verilerek hıçkırığın kesilmesi sağlanmaktadır.

İçindekiler

  • 1 Hıçkırık Neden Oluşur?
  • 2 Hıçkırık Geçirilme Yöntemleri

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz