x

Bahar alerjisinin belirtileri nelerdir? Bahar alerjisi nedir? Bahar alerjisinden nasıl korunur?

Son Güncelleme 16 May 2022

14

Polen alerjisi ya da bahar alerjisi olarak malum bu alerji türü toplumun yüzde 60'ını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Toz, polen ve mevsimsel geçişlerde ortaya çıkarak yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Gözlerde sulanma, boğazda kaşınma, öksürük ve hapşırmaya neden olan bahar alerjisi hakkında merak edilenleri araştırdık. Bahar alerjisinin belirtileri nedir? Bahar alerjisinden nasıl korunur?

Genellikle polenlerden kaynaklı çıkan alerjik durum aynı zamanda, değişen hava basıncı ve güneşe karşı olan hassasiyete karşıda görülür. Bu gibi durumlara karşı hassas olan kişilerde bağışıklık sistemi harekete geçer. Vücudun tehlike altında olduğunu fark eden bağışıklık sisteminin gösterdiği tepkime sonucu gözlerde, burun bezlerinde ve solunum yolunda hastalıklara neden olur.

Nefes darlığı, göz yaşarması, uyku hali, sürekli hapşırma ve iştahsızlık gibi belirtilerle kendini gösteren bahar alerjisi birçok kişi tarafından önemsenmez. Ancak tedavi gerektiren bir rahatsızlık olan bahar alerjisi sürekli nükseder. Bahar alerjisi çevresel faktörlerin etkisiyle göz ve burundaki kılcal damarların genişlemesiyle meydana gelir. Halk arasında buna saman nezlesi ya da polen alerjisi de denilir. Bahar alerjisi ilerlediğinde gözlerde konjoktivitte, üst solunum yollarında alerjik rinitte, akciğerlerde astım, ciltte ise egzama gibi hastalıklara yol açar.

  • Mart aylarında başlar Haziran aylarına kadar devam eder.
  • Hapşırma, baş ağrısı, uyku ve iştahsızlık gibi durumlar seyreder.
  • Bahar alerjisi önlem alınmadığında beraberinde üst solunum yollarını tetikleyen hastalıklara neden olabilir.
  • Bahar alerjisinin artmasına neden olan durumlar ise; toz polen ve ani hava değişimidir.
  • Bu geçişlerde 3 litreye yakın su tüketilmesi gerekir. Ayrıca D ve C vitaminleri bol bol alınmalı.

BAHAR ALERJİSİNİN neden OLDUĞU HASTALIKLAR

Burun tıkanıklığı ve burun bezlerinin büyümesi bahar alerjisinde en sık görülen rahatsızlıklardır. Burun kanallarından giren ve bezlere yerleşen tozlar polenler tıkanmaya neden olur. Tıkanma devamlı hapşırmayı tetikler. Hapşırmanın sıklığı ise kan akışını ve kalp atışını olumsuz etkilediğinden minik gibi görünen hastalık ciddi hasarlar bırakır.

Rüzgarla birlikte toz ve polenlerin yayılması ile akciğerlerde birikir. Akciğerlerin zaman içinde iltihaplanması ile astım ortaya çıkar. Bronşların zaman içinde tıkanması ile de nefes darlığı uyku esnasında ansızın uyanma benzer biçimde durumlar yaşanır.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz