x

Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

1

Bağırsaklar sindirim sisteminin en önemli elemanları arasında yer almaktadır. Bağırsaklarda meydana gelecek en ufacık problem adeta sindirim sisteminin çökmesine neden olacaktır. Sizlerin de bildiğiniz gibi kanser çağımızın hastalıkları arasında yer almaktadır ve kanser türlerinden birisi olan bağırsak kanseri de her geçen gün yeni bir kişi etkisi altına almaktadır. Bağırsaklarda meydana gelen kanser hastalığının erken teşhis edilmesi durumunda yapılan cerrahi müdahaleler ile birlikte kişi kanser hastalığından kısa süre içerisinde kurtulabilir ve bu yüzden erken dönemde ortaya çıkan bağırsak kanseri belirtileri kişilerin yaşamlarını kurtarmaktadır.

Bağırsak kanseri belirtileri gözlemlendi andan itibaren alanında uzman bir doktora gidilerek kanser taraması yaptırılmalıdır. Kanserin erken teşhis edilmesi hastalık ile mücadelede etkin rol oynamaktadır. Bağırsak kanseri olduğumu nasıl anlarım diyorsanız makalemizin devamında yer alan bağırsak kanseri belirtilerine göz atmanızı tavsiye ederiz. Eğer bu belirtileri sizlerde gözlemliyorsanız kanser hastası olabileceğinizi aklınıza getirerek vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz mantıklı olacaktır.

Erken dönemde ortaya çıkan bağırsak kanseri belirtileri arasında bağırsaklarda poliplerin ortaya çıkması baş sırada yer alır. Kalın bağırsak kanseri vakalarını incelediğimizde kalın bağırsak kanserinin özellikle poliplerden dolayı meydana geldiğini görmekteyiz. Kalın bağırsakta ortaya çıkan polipler birkaç yıl sonra aşırı derecede büyüyerek kanser hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu belirtilerin göz ile anlaşılması mümkün değildir. Bu yüzden özellikle poliplerin var olup olmadığını anlamak adına kesinlikle kanseri taramasının yapılması gerekmektedir.

Kanser hastalığı erken dönemde pek belirti vermemektedir bu yüzden kanser hastalığının belirtileri özellikle geç dönemde ortaya çıkmaktadır. Dışkıdan kan gelmesi, ishal, kabızlık, şiddetli karın ağrıları, ağrılı bir şekilde dışkılama ve kişinin birdenbire hızlı bir şekilde kilo vermesi bağırsak kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu belirtiler özellikle kanserin ilerlemiş olduğu dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Kanser ilerlediği zaman mücadele edilmesi zor bir hastalık haline geldiğinden dolayı belirtilerin ortaya çıkmasını beklemeden yılda en az bir defa olmak üzere kanser taraması yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz