x

Ayancığın Neyi Meşhur, Ne Yenir, Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Son Güncelleme 19 August 2022

262

Karadeniz’in Sinop Şehrinin bir ilçesi olan Ayancık gezilecek yerler olarak oldukça zengindir. Ayancık tatilcilere saklı bir cennetin kapılarını açıyor. Ayancık’ın gezilecek yerlerini Türk Bilgin okurları için hazırladık.

Ayancık’ta Gezilecek Yerler

Sinop Ayancık arasındaki 54 km’lik yol bir saatte gidilebiliyor. Ayancık’ın girişinde göreceğiniz bir zamanlar ülkemizin en önemli entegre orman ürünleri işletmesi olan yatırım artık yalnızca arazisinin değerlendirileceği günü bekliyor. Ayancık’ın eski tarihi evlerinden çok azı ayakta kalmış . Çok katlı apartmanlar denize inmeye çalışan ormanların önüne set gibi dikilmişler. Karadeniz sahilinin en muhteşem köşelerinden biri olan Ayancık, maalesef artık termik santral ve hidroelektrik projeleri arasında yaşama savaşı veriyor.

Askerlik Şubesi, ilçenin tarihiyle ilgili en önemli yapılardan biridir. 1900 yılına tarihlenen ve yıkılmak üzere olan kilisenin sütunları ve kesme taş duvarları aynı tarzda restore edilmiş.

Ayancık’tan sonra Çamurcu Koyu , Gelincik Burnu ve Ortalık Plajını izleyen yoldan geçerek 10 km . sonra İstefan Koyuna gelirsiniz.

Ne yazık ki bu olağanüstü güzellikteki koyda bulunan Pontus kaya mezarları da termik santral hazırlıklarıyla büyük zarar görmüş. Çaylıoğlu Köyü ’nde sanki zaman durmuş gibidir. Ayancık’a 35 km. uzaklıktaki ülkemizin az bilinen bir doğa harikasıdır. Mağaranın genişliği 3-6 m. yüksekliği 5-25 m. arasında değişir. Uzunluğu 700 m.ye ulaşan mağaranın ilk 400 m.sinden sonrası çamurludur. İrili ufaklı sarkıtların, duvarlardaki travertenlerin oluşturdukları gizem karşısında büyüleneceksiniz.

Boyabat yakınlarındaki Durağan ilçesi ’ne 10 km. mesafedeki Buzluk Mağarası da doğa severler için çok ilginç bir başka gezi yeridir. Mağaradan sonra kanyonlar ve dinlenme alanlarının arasından geçerek Karlık Yaylası ’na gidilebilir. Yol üzerindeki doyumsuz panoramada safran çiçekleri , kuşburnu ağaçları ve endemik bitkiler köknar ağaçlarının yeşil rengine farklı bir güzellik katarlar. Karlık Mağarası ’nın karlarının tadı da üzerine pekmez dökülünce bambaşka olurmuş.

Çangal ormanları içindeki Akgöl de unutulmamalıdır. 3 dönüm büyüklüğündeki Akgöl 1200 m. irtifadadır. Gölde balık tutulabilir ve gölün çevresinde yürüyüş yapılabilir.

Ayancık’ta Ne Yenir

Sinop mutfağı, balık, tahıl ve kış sebzeleri ağırlıklıdır. Kestane ve ayva gibi meyveler, yemeklerde kullanılır.

♦ Mısır çorbası , Çorbalık mısır, barbunya, soğan ve kemikli et ile yapılır. Hemen her evde kış ayları için tarhana çorbası vardır.

♦ içli tava Kılçıkları ayıklanmış hamsi balığı, soğan ve pirinçle yapılır

♦ İçi etli hamur Sinop’ta mantının karşılığı hamurdur. Mantı burada iki şekilde yapılır.

♦ Sarımsaklı ve yoğurtlu veya keşli (kurutulmuş yağlı yoğurt) ve cevizli. Mantının üzerinde de kızgın tereyağı gezdirilir. Önce sarımsaklı yoğurtlu sonra cevizli mantı yemek âdettendir. Küçük piramitlere benzeyen kulak mantısı da çok lezzetlidir. Katlama Mısır unundan yapılan gözlemedir ve içine reçel sürülebilir. Nokul Mayalı hamurdan yapılan kıymalı, peynirli, patatesli, üzümlü, cevizli, soğanlı, süzme yoğurtlu yufkadır. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir.

♦ Keşkek ve etli ekmek de unutulmamalıdır Mevsiminde hamsi, mezgit, palamut ve istavritin yanı sıra iskorpit diye bildiğimiz çarpan balıktan yapılan balık tava ve Karadeniz’e özgü bir balık olan iksire ızgara özel lezzetlerdir.

Fırıncık Armudu Pekmezi Yapımı

Kullanılan Malzemeler

Zembil Sazdan örülerek yapılan torba Bugünlerde bu ons torba bulunamadığı için büyük boy un torbası kullanılmaktadır,

Şarapbana Zembile konulan pişmiş armudu sıkmaya yarar Ağaçtan yapılan şarapbana yerden 50-60 cm . yüksekliktedir ve ön bölümünde sıkma çubuklarının takıldığı yerler vardır Kazan – Armutları pişirmeye yarayan derin kap tava – Şıranın kaynatıldığı yayvan kap.

Yapılışı?

Armutlar iyice yıkanır, sapları kesilir ve İkiye bölünür Sonrasında armutlar tamamen su içinde kalacak şekilde kazana yerleştirilir. Pişirilmiş armutlar zembile doldurulur ve şarapbanaya aktarılarak sıkılır, elde edilen armut şırası tülbent beziyle süzülerek yayvan tavaya aktarılır ve kıvama gelinceye kadar 3 4 saat boyunca kaynatılarak pekmez elde edilir.

Tadını değiştireceği için Şirincik armuduna kesinlikle başka cins armut karıştırılmaz Elde edilen pekmez bal kalitesindedir ve besin değeri oldukça yüksektir.

El Sanatları

1950’li yıllarda aftan yararlanarak cezaevinden çıkan Derviş Ustayla başlayan maket taka modelciliği tüm hızıyla sürmektedir. Ayhan Usta , Derviş Usta ’dan kotra modeli yapımcılığının inceliklerini öğrenmiş. Bu iş artık altmış yıllık yerleşmiş bir sanat olarak Sinopluların hayatına yerleşmiştir. Farklı tekne modellerinde ceviz, gürgen, kavak, kiraz ve armut ağaçları kullanılıyor.

Ayhan Kotra – İskele Caddesi No. 3 – Tel. 0 368 261 29 25

1890 yılında Hüseyin Usta’nm başlattığı bıçakçılık, dört kuşaktır Ozekes ailesi tarafından sürdürülüyor. Bıçakların yapımında yüksek karbonlu İsveç çeliği, bıçakların saplarında da gül ağacı kökü, manda ve geyik boynuzu kullanılıyor.

Kayın ve kestane ağaçlarıyla ünlü Ayancık ilçesinde ketencilik de son kalan birkaç kişiyle zamana ve ağırlaşan koşullara direnmeye çalışmaktadır.Keten dokumak için önce çok zahmetli olan ipinin elde edilmesi gerekir. Temmuz ayında ekilen keten, çok farklı işlemlerden geçirilerek ip elde edilir. Sonra da bölgede düzen denilen tezgâhlarda dokunarak yöresel adlarıyla göynek , nezgep, paça, pantolon, yelek gibi giyim eşyaları, çarşaf, peşkir, masa örtüsü gibi ev eşyaları yapılır.

Boyabat, Durağan, Saraydüzü ilçelerinde başörtüsü ola­rak kullanılan çember, Durağan ilçesinde de havlu olarak kulla­nılan mahrama dokunur.

Ayancık Dağlarının Kocayemişi

Çilek ağacı olarak da bilinen kocayemişin meyveleri Ekim ayında kırmızılaşır . Kocnyerriş bir yandan meyvelerini olgunlaştırırken çiğe’ yandan da gelecek yılın meyvelerinin çiçeklerini açan bir ağaçtır . Ortalama boyu 3-5 m olan bu ağaç sonbaharda dağları renklendirir. C vitamini deposu olan kocayemiş yüksek oranda şeker de içerir.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz