x

Ayancığın Neyi Meşhur, Ne Yenir, Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

0

Karadeniz’in Sinop Şehrinin bir ilçesi olan Ayancık gezilecek yerler olarak oldukça zengindir. Ayancık tatilcilere saklı bir cennetin kapılarını açıyor. Ayancık’ın gezilecek yerlerini Türk Bilgin okurları için hazırladık.

Ayancık’ta Gezilecek Yerler

Sinop Ayancık arasındaki 54 km’lik yol bir saatte gidile­biliyor. Ayancık’ın girişinde göreceğiniz bir zamanlar ülke­mizin en önemli entegre orman ürünleri işletmesi olan yatırım artık yalnızca arazisinin değer­lendirileceği günü bekliyor. Ayancık’ın eski tarihi evlerinden çok azı ayakta kalmış. Çok kat­lı apartmanlar denize inmeye çalışan ormanların önüne set gibi dikilmişler. Karadeniz sahi­linin en muhteşem köşelerinden biri olan Ayancık, maalesef artık termik santral ve hidroelektrik projeleri arasında yaşama savaşı veriyor.

Askerlik Şubesi, ilçenin ta­rihiyle ilgili en önemli yapılar­dan biridir. 1900 yılına tarihlenen ve yıkılmak üzere olan kilisenin sütunları ve kesme taş duvarları aynı tarzda restore edilmiş.

Ayancık’tan sonra Çamurcu KoyuGelincik Burnu ve Ortalık Plajını izleyen yoldan geçerek 10 km. sonra İstefan Koyuna gelirsiniz.

Ne yazık ki bu olağanüstü güzellikteki koy­da bulunan Pontus kaya mezar­ları da termik santral hazırlıkla­rıyla büyük zarar görmüş. Çaylıoğlu Köyü’nde sanki za­man durmuş gibidir. Ayancık’a 35 km. uzaklık­taki  ülkemizin az bilinen bir doğa harikasıdır. Mağaranın genişliği 3-6 m. yüksekliği 5-25 m. arasında de­ğişir. Uzunluğu 700 m.ye ulaşan mağaranın ilk 400 m.sinden sonrası çamurludur. İrili ufaklı sarkıtların, duvarlardaki travertenlerin oluşturdukları gizem karşısında büyüleneceksiniz.

Boyabat yakınlarındaki Dura­ğan ilçesi’ne 10 km. mesafede­ki Buzluk Mağarası da doğa severler için çok ilginç bir başka gezi yeridir. Mağaradan sonra kanyonlar ve dinlenme alanlarının arasın­dan geçerek Karlık Yaylası’na gidilebilir. Yol üzerindeki doyumsuz panoramada safran çi­çeklerikuşburnu ağaçları ve endemik bitkiler köknar ağaç­larının yeşil rengine farklı bir güzellik katarlar. Karlık Mağarası’nın karlarının tadı da üzerine pekmez dökülünce bambaşka olurmuş.

Çangal ormanları içindeki Akgöl de unutulmamalıdır. 3 dönüm büyüklüğündeki Akgöl 1200 m. irtifadadır. Gölde balık tutulabilir ve gölün çevresinde yürüyüş yapılabilir.

Ayancık’ta Ne Yenir

Sinop mutfağı, balık, tahıl ve kış sebzeleri ağırlıklıdır. Kestane ve ayva gibi meyveler, yemeklerde kullanılır.

♦ Mısır çorbası, Çorbalık mısır, barbunya, soğan ve kemikli et ile yapılır. Hemen her evde kış ayları için tarhana çorbası vardır.

♦ içli tava Kılçıkları ayıklanmış hamsi balığı, soğan ve pirinçle yapılır

 İçi etli hamur Sinop’ta mantının karşılığı hamurdur. Mantı burada iki şekilde yapılır.

♦ Sarımsaklı ve yoğurtlu veya keşli (kurutulmuş yağlı yoğurt) ve cevizli. Mantının üzerinde de kızgın tereyağı gezdirilir. Önce sarımsaklı yoğurtlu sonra cevizli mantı yemek âdettendir. Küçük piramitlere benzeyen kulak mantısı da çok lezzetlidir. Katlama Mısır unundan yapılan gözlemedir ve içine reçel sürülebilir. Nokul  Mayalı hamurdan yapılan kıymalı, peynirli, patatesli, üzümlü, cevizli, soğanlı, süzme yoğurtlu yufkadır. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir.

♦ Keşkek ve etli ekmek de unutulmamalıdır Mevsiminde hamsi, mezgit, palamut ve istavritin yanı sıra iskorpit diye bildiğimiz çarpan balıktan yapılan balık tava ve Karadeniz’e özgü bir balık olan iksire ızgara özel lezzetlerdir.

Fırıncık Armudu Pekmezi Yapımı

Kullanılan Malzemeler

Zembil  Sazdan örülerek yapılan torba Bugünlerde bu ons torba bulunamadığı için büyük boy un torbası kullanılmaktadır,

Şarapbana Zembile konulan pişmiş armudu sıkmaya yarar Ağaçtan yapılan şarapbana yerden 50-60 cm. yüksekliktedir ve ön bölümünde sıkma çubuklarının takıldığı yerler vardır Kazan – Armutları pişirmeye yarayan derin kap tava – Şıranın kaynatıldığı yayvan kap.

Yapılışı?

Armutlar iyice yıkanır, sapları kesilir ve İkiye bölünür Sonrasında armutlar tamamen su içinde kalacak şekilde kazana yerleştirilir. Pişirilmiş armutlar zembile doldurulur ve şarapbanaya aktarılarak sıkılır, elde edilen armut şırası tülbent beziyle süzülerek yayvan tavaya aktarılır ve kıvama gelinceye kadar 3 4 saat boyunca kaynatılarak pekmez elde edilir.

Tadını değiştireceği için Şirincik armuduna kesinlikle başka cins armut karıştırılmaz Elde edilen pekmez bal kalitesindedir ve besin değeri oldukça yüksektir.

El Sanatları

1950’li yıllarda aftan yarar­lanarak cezaevinden çıkan Der­viş Ustayla başlayan maket taka modelciliği tüm hızıyla sürmek­tedir. Ayhan UstaDerviş Usta’dan kotra modeli yapımcı­lığının inceliklerini öğrenmiş. Bu iş artık altmış yıllık yerleşmiş bir sanat olarak Sinopluların hayatına yerleşmiştir. Farklı tek­ne modellerinde ceviz, gürgen, kavak, kiraz ve armut ağaçları kullanılıyor.

Ayhan Kotra – İskele Cad­desi No. 3 – Tel. 0 368 261 29 25

1890 yılında Hüseyin Usta’nm başlattığı bıçakçılık, dört kuşaktır Ozekes ailesi tara­fından sürdürülüyor. Bıçakların yapımında yüksek karbonlu İsveç çeliği, bıçakların sapların­da da gül ağacı kökü, manda ve geyik boynuzu kullanılıyor.

Kayın ve kestane ağaçlarıy­la ünlü Ayancık ilçesinde ketencilik de son kalan birkaç kişiyle zamana ve ağırlaşan koşullara direnmeye çalışmaktadır. Keten dokumak için önce çok zahmet­li olan ipinin elde edilmesi ge­rekir. Temmuz ayında ekilen keten, çok farklı işlemlerden geçirilerek ip elde edilir. Sonra da bölgede düzen denilen tezgâhlarda dokunarak yöresel adlarıyla göyneknezgep, paça, pantolon, yelek gibi giyim eşya­ları, çarşaf, peşkir, masa örtüsü gibi ev eşyaları yapılır.

Boyabat, Durağan, Saraydüzü ilçelerinde başörtüsü ola­rak kullanılan çember, Durağan ilçesinde de havlu olarak kulla­nılan mahrama dokunur.

Ayancık Dağlarının Kocayemişi

Çilek ağacı olarak da bilinen kocayemişin meyveleri Ekim ayında kırmızılaşır. Kocnyerriş bir yandan meyvelerini olgunlaştırırken çiğe’ yandan da gelecek yılın meyvelerinin çiçeklerini açan bir ağaçtır . Ortalama boyu 3-5 m olan bu ağaç sonbaharda dağları renklendirir.  C vitamini deposu olan kocayemiş yüksek oranda şeker de içerir.

İçindekiler

  • 1 Ayancık’ta Gezilecek Yerler
  • 2 Ayancık’ta Ne Yenir
  • 3 Fırıncık Armudu Pekmezi Yapımı
    • 3.1 Kullanılan Malzemeler
    • 3.2 Yapılışı?
  • 4 El Sanatları
  • 5 Ayancık Dağlarının Kocayemişi

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz