x

Ayak Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Mantarına Bitkisel Tedavi

Son Güncelleme 06 Aralık 2021

2

Ayak mantarı nasıl olur?

Ayak mantarı en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Mantar enfeksiyonu hızla yayılabilir ve kişiden kişiye bulaşabilir. Ayakların nemli ve ıslak kalması bakterilerin artmasına ve enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir. Mantar enfeksiyonuna neden olan en etkili faktör hijyen eksikliğidir.

Tırnaklarda oluşan enfeksiyon tırnak yapısının bozulmasına neden olabilir. Genellikle tırnakta sararma ve çukurlaşma oluşur. Bazı durumlarda tırnak düşmesi de yaşanabilir. Mantarın kontrol altına alınması için mutlaka bir cilt doktoruna gidilmelidir. İlaç tedavilerinin yanı sıra bitkisel çözümler de kullanılabilir. Bitkisel çözümlerin düzenli olarak kullanılması mantar lezyonlarının azalmasına yardımcı olurken iyileşme sürecini hızlandırır.

Ayak mantarına ne iyi gelir: Ayak mantarı için bitkisel tedavi:

  1. Ayak mantarını ne geçirir: Beyazlatıcı sıvılar

– Ağartıcı maddeler enfeksiyonun azaltılmasına yardımcı olur. Herhangi bir enfeksiyonun tedavisinde kullanılan bu sıvılar mantar enfeksiyonunda da kullanılmaktadır.

– Ağartıcı özellikleri olan sıvılar mantara neden olan mikro-organizmaların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ancak tek başlarına kullanılması cildin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle mutlaka seyreltilerek kullanılması önerilir.

– Mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanmadan önce 3’e 1 oranında su ile ağartıcı madde karıştırılır. Bu karışım etkilenen alana uygulanır. 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Ayaklar suyun içerisinde de bekletilebilir. Günde 3 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

  1. Ayak mantarına sirke

–  Beyaz sirke mantar tedavisinde kullanılan ene etkili çözümlerden biridir. İçerdiği asidik özelliklerini yanı sıra bilinen bir anti-mantar ve anti bakteriyel özellikleri de vardır. Ayak mantarının kısa sürede azalmasına yardımcı olan sirke aynı zamanda cilt yapısını geliştirir.

– Biraz sirke su ile seyreltildikten sonra pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır. Ardından ayaklar iyice kurulanmalıdır.

– Bir leğen suya bir fincan sirke eklenir. Ayaklar bu suyun içerisinde yaklaşık 20 dakika kadar bekletilir. Ardından su ile durulanır ve kurulanır. İşlem düzenli olarak her gün 4 saatte bir yapılmalıdır. Uygulamanın 15 gün boyunca düzenli olarak yapılması önerilir.

  1. Ayak mantarına çözüm: Karbonat

– Karbonat da ayak mantarı için en etkili çözümlerden biridir. İçerdiği alkalize etkiler ile cilt yapısını güçlendirir ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

– Yarım yarım litre suyun içerisine yarım fincan karbonat eklenir ve iyice karıştırılır. Bu karışım içerisinde enfekte olan ayak yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ile yıkanır ve iyice kurulanır.

– İşlem günde 2 kez; 10 gün boyunca yapılmalıdır.

  1. Ayak tırnak mantarına vicks

– Vicks soğuk algınlığı ve solunum sorunlarında önerilen çözümlerden biridir. Ancak ayak mantarı için de oldukça etkilidir. İçerisinde virüslerin ölmesine yardımcı olan okaliptüs yağı ve kafur vardır. Enfeksiyonun kısa sürede kontrol altına alınmasını sağlar.

– Ayaklarda mantar oluşan alanlara biraz vicks sürülür. Masaj yaparak bol miktarda uygulanmalıdır. 2 dakika kadar ovulduktan sonra 30 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ve anti bakteriyel bir sabun kullanılarak yıkanır. Ovma işlemi sırasında cilt biraz acıyabilir. Bunun nedeni vicksin içerisinde bulunan kafurdur.

– Uygulama günde iki kez; 2 gün boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

  1. Ayak tırnak mantarı için ne yapılmalı: Borik asit

– Borik asit bakteri ve mantar gibi çeşitli cilt enfeksiyonlarının tedavisi için etkili bir çözümdür. Enfeksiyona neden olan bakterilerin ve virüslerin ölmesine yardımcı olur.

– Eşit parçada sıvı borik asit ile su karıştırılır. Bu karışım etkilenen alana uygulanır ve 20 ya da 30 dakika bekletilir. Ardından alan ılık su ve sabun ile yıkanır.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Mail Adresiniz(Yayınlanmaz)

Yorumunuz