x

Aşırı Yediğinizi Hissediyorsanız Ne Yapmalısınız

Yemek Görseli ve Sos

Son Güncelleme 05 January 2022

258

Herkese merhaba bu makalemiz de çok yediğinizi hissetiğiniz de neler yapmanız gerektiği ile ilgili çeşitli bilgiler içerir ve vücudunuzun formunu kontrol altına alamanıza da yardımcı olacaktır. Tatiller lezzetli yemekler, bütün bunlar aşırı yemeye yol açabilir. Aşırı yemek suçluluk, utanç ve yediğimiz yemeği telafi etme girişimine yol açabilir. Sosyal medya veya televizyon programları sürekli bize bir şeyler yememize yönelik reklamlar gösterir bu tuzaklara düşmemelisiniz ama düştüyseniz de bunu düzeltmeye çalışalım

Hepimiz yılın bu zamanında ve tüm yıl boyunca doymadan yiyeceğiz. Daha sonra bir arınmaya atlamak ve aşırı yemeyi 'telafi etmek' için saatlerce kardiyo yapmak zorunda mısınız? Bu sorunun cevabı sizi sevindirebilir çünkü cevap HAYIR!

Makarna Sebze ve Yumurta

İşte yapmanız gerekenler.

Aşırı yemenin insan deneyiminin bir parçası olduğunu kabul edin ve devam edin. Bazı şeylere inanmaya şartlandık:

  1. Aşırı yemek korkunç
  2. Yemekten zevk almak utanç verici
  3. Zayıf olmak, ağzınıza koyduğunuz her şeyden daha iyi 'tadı'

Bunların hepsi elbette yanlış bilgidir. Eğer bunlardan herhangi birine inanıyorsanız, bu makalemizi okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bazen tokluk noktasının ötesinde yemek yemek tamamen normaldir. Her gün veya çok sık yapıyorsanız, bu, yemek yiyerek duygularla baş ettiğiniz bir kırmızı bayrak olabilir. Bu oluyorsa, başa çıkma araç kutunuzda daha fazla araca ihtiyacınız var ve bu konuda terapi yada piskolojik destek almak yardımcı olabilir.

Ama ailenle birlikte olduğun için aşırı yemek yiyorsun, yılda birkaç defadan fazla alamadığın en sevdiğin yiyeceklerle karşı karşıya kalıyorsun kimin umurunda? Keyfini çıkarın ve stres yapmayın lütfen. Sevdiğin şeyleri yersen kötü bir şey olmaz. Aslında, yapmalısın hayat bununla ilgili değil mi?

Herşeyi bir kenara bırakmak gerekirse, özellikle tatil günlerinde yemek bu kadar yoğun bir konu olabiliyor. Ayrıca yeme sorunları olan insanlar için büyük bir endişe kaynağı olabilir. Kendinize karşı nazik olun ve başkalarına karşı nazik olun. Yani, diğer insanların kilosu veya ne yedikleri hakkında saçma sapan yorumlar yapmayın. Gözlerini kendi tabağında tut ve sadece kendine yorum yap.

Hayat zevk almak içindir. Hiçbirimiz geleceğin neler sakladığını bilmiyoruz ve senin için en iyisi hayatını ŞİMDİ yaşaman olacaktır. Bu, aileniz ve arkadaşlarınızla gerçekten eğlenmek, annenizin sevdiğiniz cevizli turtasını yemek ve sadece yemeklerin yanında rahatlayabilmek anlamına gelir.

Tatilden sonra size arınma, detoks veya diyet satmaya çalışan herhangi bir şirket, pasif agresif mesajlarına zayıf ve obur olduğunuza inanacağınız ihtimaline bahse giriyor. Hepsi tamamen tuzaktır. Herhangi bir şekilde, biçimde 'hareket başlatma'ya ihtiyacınız yoktur. Hepsi bu kadar. Daha önce hiç kimse bir "hızlı başlangıç" diyeti veya arınma yaparak fiziksel veya duygusal olarak daha sağlıklı hale gelmedi. Bunlar yemek ve vücudunuzla olan ilişkinizi nasıl mahvettiğinizdir ve fiziksel olarak gereksizdirler.

Güzel yemekleri yediniz tatil de iyice bu işi abarttınız sorun yok 1 haftalık diyet tarzı tüketimler bu fazla yeme sorununuzu çözebilir mesela kahvaltı ve öğlen yemeğini yediniz akşama yemek yemeyin sadece meyve tüketin eğer yeterli doygunluk hissi vermiyorsa badem tüketmenizi öneririm ama çok fazla değil 1 avuç kadar badem iyi gelecektir ve tokluk hissi yaratacaktır. Bu tarz beslenme ile fazla yeme problemlerinizi 1 hafta da düzeltebilirsiniz ama bir şeylerden kaçmak için yiyorsanız profesyonellerden destek almanızı tavsiye ederiz.

Benzer Makaleler

Makale için yapılan yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Yorumunuz